Pražští komunisté hájili Gottwalda a politické procesy

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: čtk, Vydáno dne: 06. 12. 2004

PRAHA 6. prosince (ČTK) - Pražští komunisté dnes opět hájili odkaz prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda a politické procesy 50. let.

Reagovali tak na kritiku, kterou v sobotu vznesl na jejich adresu předseda strany Miroslav Grebeníček. Řekl, že se neztotožňuje s tím, co se dělo v 50. letech.

Podle předsedkyně pražské KSČM Marty Semelové se komunisté nemají za co stydět, když si připomínají výročí osobnosti, která toho tolik udělala pro obyčejné lidi a společnost. Gottwalda a 50. léta by měli podle ní hodnotit historikové, kteří nebudou podléhat falzifikátorům dějin opomíjejícím vraždy komunistických funkcionářů a sabotáže v 50. letech. Grebeníčka, který je rovněž historik, pozvala na jednání pražské rady KSČM.

Pražská organizace KSČM zorganizovala letos v listopadu vzpomínku na Gottwalda u jeho hrobu. Je jediná, o níž je známo, že si Gottwaldova výročí pravidelně připomíná.

Šéf pražských komunistických zastupitelů František Hoffman hájil dnes tezi komunistických prokurátorů z 50. let, že právo je "třídní kategorie". Odmítl hovořit v souvislosti s procesy 50. let o "justičních omylech", protože prý "my to nevíme". Místopředseda KSČM Jiří Dolejš mu oponoval tím, že právě pojetí práva jako vůle vládnoucí třídy vedlo k procesům, jimž padlo za oběť mnoho lidí.

Pražským komunistům připomněl, že vedení strany již před lety hodnotilo Gottwalda jako rozpornou osobnost. Přiznalo mu sice zásluhy, ale i spoluodpovědnost za procesy, ve které vyústilo přijetí sovětského modelu socialismu.

Přestože se podávaly dotazy pouze písemně, Semelová umožnila vystoupení od řečnického pultu Vladimíru Klofáčovi z Iniciativy pracujících a mládeže. Obvinil KSČM, že hájí zájmy kapitalismu, který chce jen vylepšovat, zatímco o socialismus jí vůbec nejde. Na revoluční Gottwaldův odkaz je prý na rozdíl od ustrašeného Grebeníčka hrdý. Nynější komunisty varoval Gottwaldovými slovy: "Přejde vás smích."

Aktivu pražské KSČM se účastnilo na 200 lidí. Tato návštěvnost je podle pořadatelů na takových akcích obvyklá. Do budovy se podle nich také dobývala skupina skinheadů, kteří přišli proti komunistickému shromáždění protestovat, vrátný je ale dovnitř nepustil.

Václav Hrníčko rot

Zpravodajství ČTK | 6.12.2004 | 19:58 | rubrika: Politika - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: VH