Kuba, Britské listy a emigranti

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 13. 12. 2004

Na Britské listy mohou mít různí lidé různé názory. Shodnou se však nepochybně v tom, že jsou tyto listy tím, co čtenářům slibují - deníkem o všem, o čem se v České republice nemluví. Jedním takovým tématem je i Kuba, které se mainsteamová česká média věnují jen ve chvíli, kdy tamní režim kritizují.

Britské listy zveřejnily v pátek 10. 12. prosbu o pomoc kubánského manželského páru, který je legálně přes rok v České republice a snaží se sem dostat i své dvě malé děti, které zůstaly na Kubě. S pomocí jedné PR agentury se rozhodli svolat prostřednictvím médií demonstraci před kubánskou ambasádu a oprávněně poukazovali na nedemokratické praktiky Castrova režimu.

Redaktor Britských listů Štěpán Kotrba reagoval článkem Rodiče, kteří nejsou rodiče, a drzost, která nezná mezí. Poukázal v něm na některé podivné aspekty emigrace dvou mladých Kubánců a nedostatek důležitých informací, které by Kotrbu přesvědčily o správnosti toho sebrat se a jít před ambasádu demonstrovat. Přiznal se, že mu "tahle 'humanitární demonstrace' smrdí 'humanitárním bombardováním' - tentokrát nikoliv na Balkáně, ale na Kubě".

Jako již několikrát v minulosti (jen namátkou diskuse k Analýze KSČM pro XXXI. sjezd ČSSD - březen 2003, diskuse k rudozelenému programu KSČM - květen 2004, diskuse k nepublikovanému rozhovoru s Kotrbou - srpen 2004, článek ke 100 dní vlády Stanislava Grosse - říjen 2004) vyvolal Kotrbův článek i tentokrát bouři nevole. Ke cti Britských listů budiž řečeno, že polemické (někdy až brutální) odpovědi zveřejnily (např. 1 2 3 4 5 6). Reakce Štěpána Kotrby na chystanou protikubánskou demonstraci je v nich charakterizována především jako výlev nenávisti. Máte-li chvilku, přečtete si jednotlivé články. Neopomeňte ani reakci samotných kubánských manželů pod titulem O impotenci hrubého vyjadřování Štěpána Kotrby.

Asi nejzajímavější na celé záležitosti je postupná změna stanoviska šéfredaktora listu Jana Čulíka, který na začátku víkendu kauzu mladých manželů bezvýhradné podporoval, protože "dělat z dětí politická rukojmí je nepřípustné". V neděli večer však píše článek My o koze a oni o voze.

Myslím, že Britské listy splnily o tomto víkendu náročnou úlohu kritického média a že se jim podařilo zobrazit celý problém docela plasticky. Uvidíme, co ostatní média. A co vy? Jak se na tuhle záležitost díváte? Můžete hlasovat v naší anketě.

Milan Neubert, 13. 12. 2004

Přečtěte si zprávu o demonstraci na iDnes:
Castro! Vrať nám naše děti
M.N., 14. 12. 2004