Smer bude posílen členskou základnou i představiteli tří současných levicových stran SDź (Strana demokratické levice), SDSS (Sociálně demokratická strana Slovenska) a SDA (Sociálně demokratická alternativa). Nejvýznamnějím přínosem pro Smer budou ovem zastupitelé integrujících se stran v obcích a krajích. Smyslem integrace levice je hodnotové spojení sil a vytvoření silného subjektu, který se stane protiváhou k neoliberální politice Dzurindovy vlády. Po integraci přijme patrně nová strana název Smer - sociálna demokracia. Ji na počátku roku se stane Smer členem Socialistické internacionály - tím se patrně omezí jeho dosud čistý pragmatismus.
X. sjezd SDź u o spojení rozhodl, kdy 151 delegátů hlasovalo pro Dohodu o spojení se stranou Smer (viz Desiatky a trinástky v ivote SDź). SDź přestane existovat k 31. 12. 20004 - přesto ale řada delegátů s usnesením nesouhlasí a chystá se s podobně smýlejícími členy dalích integrujících se stran (SDSS, SDA) vytvořit dalí politický subjekt. Nejsmutnějí skutečností asi je, e se nikdo váně nezabýval otázkou, proč vlastně dolo k vývoji, končícímu likvidací SDź . Zdá se, e hlavní příčinou je ztráta hodnot (viz Poučenie zo SDź), skutečnost, e se z SDź měla stát strana čistě programová, která bude kadé čtyři roky nově definovat svůj volební program podle aktuálních potřeb.
Vedle toho existují samozřejmě i dalí důvody, za vechny jmenujme třeba vnitrostranické půtky, zahleděnost do sebe (viz SDź (1991 2004)) nebo účast SDź na vládách, které rozhodně neměly levicový charakter. To ostatně umonilo Robertu Ficovi, aby oficiálně poádal bývalé ministry a vysoké parlamentní funkcionáře z doby první Dzurindovy vlády, aby se integrace levice ve Smeru osobně nezúčastňovali. Jasně prohlásil: Nemôeme predsa bojova proti pravicovej vláde v spolupráci s tými, ktorí s Mikuláom Dzurindom spolupracovali a podporovali ho.
Integrační rozhovory na levici probíhaly na Slovensku minimálně dva roky, ale jejich výsledek byl minimální. Spíe docházelo k dalímu třítění sil. Strana Smer stála po větinu doby stranou a čekala podle svých slov (přečtěte si rozhovor s místopředsedou Smeru Duanem Čaplovičem) na partnera, který z integrace levice vzejde. Teprve ve chvíli, kdy bylo patrné, e toho ostatní subjekty nejsou schopny, přila sama s nabídkami.
Situace na levici je komplikovaná v celé Evropě. I z toho důvodu jsou integrační procesy probíhající na Slovensku zajímavé. Vem zájemcům o tuto problematiku lze doporučit rozhovor se sociologem Jánem Stenem, který byl v letech 1993-1998 poradcem prezidenta Michala Kováče a poté pracoval v sekretariátu předsedy NR SR Jozefa Migae. Odpovídá v něm na takové otázky, jako např.:
To vechno jsou dobré otázky, které by měly být pokládány v celé Evropě a i v Čechách.
Pečlivému čtenáři jistě neujde, e ani v odkazech, uvedených výe, nenajde pořádnou zmínku o Komunistické straně Slovenska. To mne vede k zamylení: je dnes Slovensko v politickém vývoji dál ne Česko nebo je tomu naopak?
Milan Neubert, 14. 12. 2004