
Mají být zakázány neonacistické strany? Má být zakázána komunistická strana?
Poslanci za neofaistickou NPD odmítli v saském sněmu dret minutu ticha za osvětimské oběti.
Česko stojí před podobným problémem - u poněkolikáté se zvedá vlna poadavků za zákaz KSČM a meních postkomunistických uskupení.
edesát let po smrti straí nacismus i tam, kde byste to nečekali. Britský princ Harry musí kydat hnůj za to, e si na jednom z mejdanů navlékl na pai hákový kří.
První reakce, zvlá v předvečer výročí dne, kdy v osvobozené Osvětimi viděli Evropané na vlastní oči hrůzu holokaustu, zní: zakázat! Není to vak dobrá reakce. A je proto správné, e ani němečtí neonacisté, ani nai postkomunisté s největí pravděpodobností zakázáni nebudou.
Jsou pro to dobré důvody:
- Kde je nejmení pravděpodobnost faistického nebo komunistického puče? Samozřejmě v USA, tedy v zemi, kde si můete nosit hvězd a hákových kříů, kolik chcete a kde chcete. Americká demokracie je postavena na absolutní svobodě projevu - a ta je nejbezpečnějí prevencí toho, e se výstřelky úchylně myslících lidí stanou státní ideologií.
- Z čistě pragmatického hlediska zákaz, případné ústrky, ne-li věznění lidem, kteří íří faistickou či komunistickou nenávist, jedině prospěje. Lidé mají soucit s pronásledovanými. A přejmenovat stranu a přitesat ideologii tak, aby zůstaly stejné a zakázat je nelo, je poměrně snadné.
- Kniha Mein Kampf je nekodný poloblábol, pěticípá hvězda a hákový kří legrační symboly, pokud neexistuje společenský kontext, ve kterém se mohou stát atomovou bombou. Problémem Česka není pan Grebeníček a problémem Saska není NPD, nýbr lidé, kteří jsou natolik nespokojeni s demokratickými institucemi, e volí jejich popírače.
Neonacisty a komunisty je tedy lepí nezakazovat. Při kadé příleitosti je vak třeba poznamenat, e jsou necivilizovaní, nenávistní, zlí a do sluné společnosti se nehodí.
* * *
Je správné, e ani němečtí neonacisté, ani nai postkomunisté asi zakázáni nebudou. Jsou pro to dobré důvody.
MF Dnes, 25. 1. 2005