Rozšířeno vyhledávání na stránkách SDS

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Informace o webu SDS, Vydáno dne: 01. 02. 2005

Kdo si zvyknul na naše nové stránky, jistě se už seznámil s tím, že si může vyhledávat v článcích zadáním slov, která mají být v názvu článku, v celém textu, ve jménu autora nebo mezi klíčovými slovy. Toto vyhledávání však bylo omezeno jen na nové stránky, tedy na texty zařazené po 1. 12. 2004. Teď se ale Vaše možnosti rozšiřují.

Dohodou s internetovým vyhledávačem Google jsme našim čtenářům připravili možnost vyhledávat i ve starých stránkách SDS. Tuto službu naleznete v bloku VYHLEDÁVÁNÍ v pravém krajním sloupci. Blok byl rozdělen šedou čarou: v horní části naleznete původní jednoduchý vyhledávač v nových stránkách a odskok na rozšířené vyhledávání tamtéž, v dolní části pak máte možnost zadat dotaz vyhledávači Google.

Všimněte si, že pod vstupním textovým polem, připraveným pro Váš dotaz, je nalevo od tlačítka "Hledat" seznam čtyř možností, kde budete moci hledat. Předvoleny jsou naše stránky (server sds.cz), ale můžete se rozhodnout hledat po celém internetu (varianta web), popřípadě zúžit výběr na jeden ze dvou informačních serverů. Vybrali jsme pro Vás možnost hledat na stránkách Britských listů (blisty.cz) a na stránkách BBC (bbc.co.uk), které mají české zpravodajství a komentáře. Volbu provedete kliknutím na příslušné "kolečko".

Vyhledávač Google nabízí celou řadu funkcí, které na tomto místě nebudeme všechny popisovat. Zájemce nechť navštíví stránky Google: popis základních funkcí najde ZDE, pro pokročilé je určena stránka TATO. Na tomto místě se omezíme jen na krátký vstup do problematiky:

Do textového pole vkládáte Vámi hledaná slova oddělená mezerou - vyhledávač poskytne odkazy na články, kde se vyskytují všechna tato slova. Chcete-li najít celou frázi, napíšete ji do uvozovek. Nechcete-li naopak určité slovo, uvedete ho znaménkem -(minus). Pokud váháte mezi dvěma a více slovy, např. různými tvary slov, využijte funkci OR(nebo), kterou příslušná slova oddělíte. Celkem máte na dotaz k dispozici 250 znaků.

Příklad:
"Strana evropské levice" Ransdorf -KPÖ Řím OR Římě
Odesláním tohoto textu dostanete seznam článků, v nichž bude celý název strany SEL, kde bude jméno Ransdorf, kde nebude zkratka Komunistické strany Rakouska a kde bude slovo Řím nebo slovo Římě.

Výsledek hledání pošle vyhledávač Google do nového okna Internet Exploreru. Budete-li hledat podruhé, umístí Google druhý výsledek do stejného okna jako poprvé.

Každá legrace něco stojí. V tomto případě jsme souhlasili s tím, že na stránce odpovědi může být i nějaká reklama. Zatím to tak ale není, asi nemá Google vhodné reklamy pro české publikum. Tak hodně štěstí při vyhledávání.