Politologové: Grossova strategie je v souladu s ústavou

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 20. 02. 2005

PRAHA - Strategie socialistického premiéra Stanislava Grosse, který je odhodlán vyměnit lidovecké ministry, nežádat parlament o důvěru a prosazovat vládní návrhy napříč politickým spektrem, je podle politologů v souladu s ústavou.

Premiér se vyslovení nedůvěry sněmovnou nebojí, protože ví, že by ostatní demokratické strany musely prosit o pomoc komunisty, řekla ČTK Vladimíra Dvořáková.

Ke Grossovu výroku, že v tuto chvíli vláda parlament nepotřebuje, Dvořáková poznamenala, že je pravdivý. Na potíže může narazit až při prosazování rozpočtu, dodala.

Ani s tím si podle politologa Bohumila Doležala nemusí lámat hlavu. "Když se neschválí rozpočet, svět se nezboří, republika si aspoň jednou vyzkouší rozpočtové provizorium," uvedl.

Pokud na Grossovu strategii dojde, pak podle Doležala vzroste význam komunistické strany. Postaví-li se proti sobě sociální demokraté a ostatní demokratické strany v parlamentu, neobejde se ani jeden tábor bez podpory komunistů, bude-li chtít získat většinu, vysvětlil.

Gross by tak podle něj ustoupil od politické linie nespolupráce s komunisty, kterou dosud prosazoval, občanští demokraté, lidovci a unionisté také. Téhož názoru je i Dvořáková. Oba soudí, že je nejasné, jak se komunisté zachovají. Doležal považuje za nejisté, zda by podpořili předčasné volby, které by byly nejčistším východiskem.

Politolog Jan Outlý si ale myslí, že Gross by i přesto, že nemusí, sněmovnu o důvěru požádat měl, protože se to dělá i v mnohem méně závažných případech. Jde podle něj o politickou kulturu. Spolu s Dvořákovou a Doležalem soudí, že vláda by do voleb, které budou příští rok v červnu, jen přežívala. Rozhodně by neprosadila daňové zákony nebo důchodovou reformu, což ČSSD označila za své priority.

Menšinová vláda bez lidovců by byla podle Outlého jen prodlužováním nynějšího martyria. Přiklání se k názoru, že by kabinet nakonec padl. Vzhledem k tomu, že proces sestavení nové vlády je zdlouhavý, mohla by být sněmovna rozpuštěna několik měsíců před koncem volebního období.

ČTK, 20. 2. 2005