Postní dohoda („s Únorem v zádech“)

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 04. Kolektivní práce, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 23. 02. 2005

Praha - Návrh předsednictva KDU-ČSL, s nímž dnes vyjednávači lidové strany přišli na koaliční jednání (neoficiální text zveřejněný ČTK)

Nepřejeme si ohrozit beztak již křehkou rovnováhu našich politických poměrů. Před 57 lety jak ČSSD, tak i KDU-ČSL jako historické strany utrpěly osudovou porážku v únoru, také vlastními chybami. S tímto varovným vědomím si dnes podáváme ruce ke smíru. Jsme srozuměni s tím, že problémy s podnikáním rodiny úřadujícího předsedy a zároveň našeho společného premiéra si ČSSD vyřeší sama.

KDU-ČSL nebude proto nadále naléhat, aby úřadující předseda odstoupil z funkce premiéra. ČSSD má příští měsíc výjimečnou příležitost dokázat, že chce být „stranou čistých rukou“, jak se to o sociálních demokratech říkalo za první Československé republiky.

Koaliční strany souhlasí s tím, že ještě před polovinou března:

  1. Rodina premiéra zanechá všech podnikatelských aktivit do té doby, dokud bude Stanislav Gross zastávat vrcholné volené politické postavení. Nikoli tedy, že si je nechá někým jiným spravovat a nadále z nich bude profitovat.
  2. Stanislav Gross před sněmovnou vysvětlí své výroky, přinejmenším ty, které jsou uvedeny v příloze. Nedokáže-li je obhájit, uvede je na pravou míru či vezme zpět; pak se ovšem za ně omluví.
  3. Zveřejní existenci všech závazků přesahujících 30 milionů korun.

KDU-ČSL přijímá ujištění, že se nic podobného nebude opakovat a koaliční strany se zavazují bedlivě dbát na psaná i nepsaná pravidla demokratické politiky, jakož se i vystavovat veřejné kritice. KDU-ČSL se nadto zavazuje zdržet se do konce března veřejných vystoupení o vnitřních problémech ČSSD.

Všichni jsme přesvědčeni, že naší společnou odpovědností je neotevřít dveře k moci krajní levici. To je naše společné přesvědčení v posledních dnech února 2005.

Příloha: Výroky Stanislava Grosse.

ČTK, 23. 2. 2005