Klaus: Nejpřirozenější by byly předčasné volby

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 25. 02. 2005

PRAHA - Prezident Václav Klaus považuje za nejpřirozenější řešení vládní krize předčasné volby. V případě, že zainteresované strany nedospějí k dohodě, jak dokončit současné volební období, měly by se podle něj dohodnout na jeho zkrácení. „Já si myslím, že musí být dohoda, to znamená dohodou zkrátit volební období,“ řekl dnes novinářům.

Klaus již ve čtvrtek vyzval aktéry vládní krize, aby mu co nejrychleji navrhli řešení politického uspořádání do konce volebního období, případně aby mu předložili dohodu o vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Dnes uvedl, že cesta opakovaných pokusů sestavit vládu, která nezíská ve sněmovně důvěru, není možná. „To by byla opět věc, kdy bychom působili ve světě opravdu trochu panoptikálně,“ řekl novinářům. Očekává, že politici mu dohodu o tom, jak krizi řešit, předloží v řádu dnů, vyplynulo z jeho dnešního vyjádření pro rozhlasovou stanici BBC.

Druhou variantou řešení, kterou by si prezident uměl v krajním případě představit, je menšinová vláda, jež by se ale zavázala, že nebude přijímat žádná zásadní ideová rozhodnutí. „Kdyby vypukly povodně, to ať je nejrychlejší a nejlépe fungující vládou, ale že nebude pootáčet naší zemí doleva doprava ideově,“ řekl novinářům prezident. I s touto variantou by podle něj museli souhlasit všichni zúčastnění.

Klaus se obává, že aktéři krize nebudou mít dost síly, ochoty a vůle najít „rozumné řešení“, které by umožnilo fungování vlády až do řádných voleb za šestnáct měsíců. „Tak by bylo asi nejlepší, kdyby ta doba tohoto polořešení neřešení byla co nejvíce zkrácena. A proto předčasné volby,“ řekl BBC.

Vládní krize se strhla kvůli financování bytu premiéra Stanislava Grosse a podnikání jeho manželky. Lidovci uvedli, že chtějí, aby předseda vlády odstoupil. Sociální demokraté ale za Grossem stojí a doporučili mu, aby z vlády nechal lidovce odvolat. Ministři KDU-ČSL odstupovat nehodlají.

Z Klausova vyjádření pro BBC vyplynulo, že i kdyby se nyní lidovečtí ministři hodlali rezignovat, jejich demisi by nepřijal.

Prezident nechtěl odpovědět na dotaz, zda by v Grossově pozici odstoupil. Klaus sám jako premiér zažil tlak na svou rezignaci a nakonec funkci opustil. „Já jsem rezignoval v momentu, kdy jsem byl obviněn, že mám vilu ve Švýcarsku, kterou skutečně nemám, ani jsme ji neměl, a v tomto smyslu myslím, že dnešní pan premiér ten byt má,“ uvedl. Na dotaz moderátora to ale odmítl interpretovat tak, že Grossovi doporučuje rezignaci.

Na dotaz, proč dosud nepozval ke konzultacím na Hrad i komunisty, v BBC řekl, že s nimi jiné strany nechtějí vytvářet „koaliční či jiné dohody“. KSČM tedy podle něj není „ve hře“ a jen odčerpává hlasy, které nemůže mít nikdo jiný.

Premiér Gross má prý sedm variant - od zachování současné koalice, přes menšinovou vládu ČSSD a US-DEU s podporou ODS, jednobarevný kabinet ČSSD s podporou napříč sněmovnou, pokračování koalice s jiným premiérem až k úřednické vládě či předčasným volbám. Ve čtvrtek přišel Gross s několika novými variantami, jednou z nich je údajně i menšinová vláda ČSSD, kterou by tolerovala ODS za slib prosazení většinového volebního systému. ODS to ale rozhodně odmítla a chce předčasné volby.

Prezident je dlouhodobě zastáncem změny volebního systému, což jeho dnešní slova v BBC potvrdila. Klaus je také bývalým předsedou ODS, odmítl však, že by občanským demokratům jako prezident stranil. Řekl, že straní občanům České republiky.

K tomu, aby v ČR mohly být předčasné volby, je třeba souhlasu ústavní většiny v obou komorách parlamentu. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal označil úvahy o předčasných volbách za spíš akademickou debatu. „Ve sněmovně se 120 hlasů bude těžko shánět,“ uvedl.

Premiér už vládě s lidovci nedává moc velkou šanci. Odvolat trojici ministrů za KDU-ČSL, jak mu doporučil poslanecký klub ČSSD, ale zatím nehodlá. Gross nechce patový stav protahovat donekonečna, rozhodnutí, jak krizi ukončit, by mělo padnout do poloviny příštího týdne. Prezidentovi tento termín nevadí, za nešťastné by považoval, kdyby se oddaloval o týdny či měsíce.

Dnes zavládl v řadách vládní koalice relativní klid. Čeká se, zda Gross ještě před zásadním rozhodnutím o osudu své vlády svolá koaliční schůzku či předsednictvo ČSSD.

ODS již oznámila, že pokud Gross projde vládní krizí a složí kabinet na základě nynější koalice, vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře kabinetu. Z Klausova vyjádření v BBC vyplynulo, že hlasování o důvěře, či nedůvěře podle něj zřejmě tak či onak nastane. Za hlavní problém ale považuje to, jak „nechat hlasovat“ občany o tom, jestli oni neztratili důvěru v politiky.

Klaus také v BBC řekl, že z mailů a dalších ohlasů od občanů, které doputují na Hrad, je patrné, že veřejnost očekává změnu. Připustil, že do jisté míry to jeho rozhodování ovlivňuje.