Demonstrace mezi pomlázkou a klobásami

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 20. 03. 2005

Tak nějak vypadal zprvu protestní pochod, pořádaný Mezinárodním mírovým fórem 20. 3. odpoledne v rámci Mezinárodního dne akcí proti válce. Zhruba tři stovky účastníků pod pestrou směsicí vlajek (od iráckých a palestinských až po duhové mírové) se vydaly po hodince projevů na cestu slunečnou, ale chladnou Prahou.

Na Václavském náměstí a Národní třídě se místy demonstranti museli skutečně proplétat kolem stánků s velikonočním zbožím a mezi turisty ve frontách na opékané klobásy. Jak už je běžně, více pozornosti než Pražané věnovali průvodu zahraniční turisté - a řekl bych, že i více sympatií. Není divu: ve většině (západo)evropských metropolí probíhaly podobné demonstrace s mnohem masovější účastí, a lze čekat, že si návštěvníci Prahy ponechávají své sympatie a svůj odpor i v cizině.

Pro českou společnost a její lhostejný vztah ke světu je snad příznačná následující příhoda, kterou jsem zaznamenal: těsně před přicházejícím průvodem nasedal do svého zaparkovaného auta na Národní třídě ombudsman JUDr. O. Motejl. Když viděl, že už vzhledem k zaplněné ulici zřejmě neodjede, nevzrušeně a nezúčastněně si v autě zapálil cigaretu a pustil se soustředěně do čtení - Nedělního Blesku. Demonstranti mu nestáli ani za pohled. (Ostatně proč taky, nešlo o žádné písemné podání k jeho úřadu.) Nepochybně je ovšem taková lhostejnost "bojovníků za lidská práva" stále ještě přijatelnější než nenávistné rasistické a šovinistické nadávky, kterými čeští "výtečníci" zaplnili v krátké době na serveru novinky.cz většinu prostoru pro reakce na stručnou zprávu ČTK o konání demonstrace.

Po demonstraci následovaly zajímavé panelové diskuse (v sále Magistrátu). Ačkoliv mezi panelisty byly osobnosti tak zajímavé a místy zdánlivě tak protichůdné jako senátor J. Štětina a poslanec V. Exner, a v sále bylo značně tepleji než venku na ulici, počet účastníků nebyl nijak veliký. Čechy prostě, jak se zdá, dění ve světě příliš nezajímá. Aspoň dokud jsou k dostání klobásy.

Jiří Hudeček, 20. 3. 2003


Naše pozvánka na demonstraci je ZDE.