Vyzýváme KSČM, aby ukončila nátlak na občanskou společnost

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 04. Kolektivní práce, Vydáno dne: 22. 03. 2005

Tisková zpráva Mezinárodního mírového fóra, hlavního organizátora nedělní protiválečné demonstrace, o níž jste si mohli přečíst ZDE.

Mezinárodní mírové fórum děkuje všem, kteří přišli v neděli na demonstraci proti okupaci Iráku a vyzvali vládu Spojených států k dodržování mezinárodních zákonů. Na demonstraci bylo okolo 300 lidí, což považujeme za slušný počet. Mládežnický kontingent, zejména z českých a palestinských studentů, byl silný a inspirativní. Na konec demonstrace se nám podařilo předat petici na ambasádu USA, která vyzývá Bushovu administrativu, aby ukončila okupaci Iráku a manipulaci ostatních vlád na Blízkém východě, a aby okamžitě zastavila násilí proti civilistům a mučení zadržených. Jako osobní představitel amerického prezidenta, velvyslanec William J. Cabaniss má povinnost předat vládě náš vzkaz.

Bohužel, musíme také konstatovat jeden vážný problém, který se na této demonstraci vyskytl.

Přestože byl dobře informován o pravidlech, která stanovila koalice pořádajících organizací (politické strany nesmí zneužívat naše veřejné aktivity k propagaci stranické ideologie), Komunistický svaz mládeže (KSM), mládežnická organizace KSČM, porušil tato pravidla tím, že na této akci agresivním způsobem prosazoval propagaci KSM a KSČM. Organizátoři se omlouvají české veřejnosti, ale neměli jsme žádnou možnost jak těmto projevům v dané chvíli zabránit. Chtěli bychom také informovat širokou veřejnost, že v žádném případě nepodporujeme tuto stranu. Jsme nuceni ji vnímat jako symbol okupace, impéria a totality, stejně jako současnou Bushovu administrativu. A to proto, že se dosud nezřekli bývalého totalitního režimu, který vládl v Československu.

Prohlašujeme, že Mezinárodní mírové fórum bude dále pokračovat ve své nezávislé činnosti a bude uskutečňovat strategické kroky, aby KSČM a jí podřízené organizace nemohly v budoucnosti české mírové hnutí zneužívat. Vyzýváme všechny organizace občanské společnosti v ČR, aby stály při našem hnutí a pomohly nám tak obstát proti manipulačním snahám KSČM podřídit si české mírové hnutí. Jediný způsob, jak se česká občanská společnost jednou dokáže zbavit tohoto nátlaku na různé mírové, ekologické a lidskoprávní hnutí v této zemi je, že budeme muset mít odvahu stát společně a čelit jakékoliv manipulaci nebo snahám o zneužívání našich aktivit a organizací z strany bohatých politických stran.

22. 3. 2005