Část ČSSD vyzvala Grosse k omluvě za zradu programu

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: BBC - česká redakce, Vydáno dne: 24. 03. 2005

Platforma pro renesanci sociální demokracie dnes vyzvala premiéra a předsedu strany Stanislava Grosse, aby se spolu s celým dosavadním vedením strany omluvil občanům i voličům sociální demokracie za zradu volebního programu.

Platforma podporuje kandidaturu bývalého premiéra Miloše Zemana na post předsedy strany.

Část delegátů na víkendovém sjezdu sociální demokracie chce prý pod taktovkou platformy prosadit usnesení, které by Miloše Zemana k účasti na sjezdu vyzvalo.

Zeman by prý usnesení uposlechl.

Předseda platformy Václav Dašek prohlásil, že předsedou strany už rozhodně nesmí být zvolen premiér Stanislav Gross, ale kdokoliv jiný:

"Rozhodně by to měl být člověk, který má dostatečné zkušenosti k vedení strany, za kterým jsou prokazatelné pozitivní výsledky. A jestli to bude Miloš Zeman nebo někdo jiný, to už zase není asi tak nejdůležitější."

Platforma je považována za okrajový proud v sociální demokracie.

Její mluvčí Jaroslav Doležal ale novinářům řekl, že se k frakci hlásí prý až třetina ze šesti stovek delegátů sjezdu.

Přípravy na sjezd

Předsednictvo České strany sociálně demokratické dnes bude dokončovat přípravy na sjezd, který v Brně o víkendu zvolí nové vedení a schválí nový stranický program.

Vedení sociálních demokratů bude podle místopředsedy strany Martina Starce projednávat několik návrhů rezolucí, které se týkají programu strany.

Právě o něj a o další směřování sociální demokracie spolu vedou spor stoupenci úřadujícího šéfa strany Stanislava Grosse s přívrženci místopředsedy Zdeňka Škromacha, který chce, aby se ČSSD držela tradiční levicové politiky.

Škromach a Gross budou na sjezdu soupeřit o předsednické křeslo.

BBC, 24. 3. 2005