Politologové: ČSSD spěje k volebnímu debaklu

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 27. 03. 2005

PRAHA - Sociální demokraté si na sjezdu v Brně sice zvolili proreformní vedení, ale zároveň ho nepřímo zavázali tichou spoluprací s komunisty, což podle politologů pro ČSSD skončí debaklem v příštích volbách.

Podle Rudolfa Kučery koaliční krize spěje k jejich předčasnému vypsání. Bohumil Doležal si ale neumí představit, kde by se vzala v Poslanecké sněmovně potřebná ústavní většina.

„Komunisté předčasné volby prosazovat nebudou, ze současné situace mohou jedině profitovat. Ve sněmovně jich je s ČSSD 111,“ řekl. Potom, co v sobotu zvolili sociální demokraté do svého čela Stanislava Grosse a prvním místopředsedou se stal Bohuslav Sobotka, přijal sjezd usnesení, podle kterého má vláda vydržet až do řádných voleb.

Na sjezdu sociálních demokratů tak podle Doležala nevyhrál Gross, ani předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ani ODS, ale pouze KSČM. V pátek sice sociální demokraté odhlasovali pokračování takzvaného bohumínského usnesení, to ale neznamená, že nebudou s komunisty spolupracovat neformálně. „Bude to horší než opoziční smlouva, protože ta byla na papíře, toto budou kuloární obchody,“ soudí.

Stejně jako v sobotu Zdeněk Zbořil a Miroslav Mareš nedávají Kučera s Doležalem ČSSD velké naděje do budoucnosti. „V čele s Grossem má sociální demokracie jistý značný neúspěch,“ míní Kučera. Podle Doležala z ní zůstanou „pouze třísky“. Chybu podle něj na sjezdu udělal expředseda Miloš Zeman, když vystoupil s „neslaným a nemastným“ projevem a nechal proti Stanislavu Grossovi kandidovat Zdeňka Škromacha, „který na to sám neměl“.

Lidovci podle Kučery a Doležala už nemohou „vycouvat“ z požadavku vlády bez Grosse bez toho, aby poškodili svou pověst. „Dali se do války, a tu musí dobojovat,“ uvedl Kučera na dotaz, zda se sociální demokraté nesnaží nepřímo tlačit na lidovce, aby ve vládě zůstali s poukazem na to, že tak zabrání podílu komunistů na moci. Doležal si nedovede představit ani to, že by lidovci bez ztráty mohli změnou koaliční smlouvy odejít z vlády, ale tiše ji podporovat při hlasováních.

ČTK, 27. 3. 2005