Vláda má po pátku mírně větší naději na přežití

Autor: Vojtěch Filip <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 02. 04. 2005

říká místopředseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru s Jitkou Götzovou pro Právo

* Jakou naději po pátečním sněmovním jednání dáváte vládě?

Nechť vláda začne pracovat, protože nebude pod tlakem koaličního partnera. A když nebude pracovat, potom případné jednání o vyslovení nedůvěry bude mít úspěch. Míním, že vláda má naději mírně větší, než měla do pátku.

* Prezident už vyzval premiéra, aby učinil veřejný slib, že zrekonstruovanou vládu požádá o vyslovení důvěry. Jak to vnímáte?

Je to v pořádku, pokud prezident svůj vzkaz premiérovi míní tak, že Gross má s některým ze zákonů spojit otázku důvěry. To je legitimní požadavek. Pokud je to míněno tak, že má znovu požádat formálně o důvěru, tak tento požadavek je mimoústavní a nemá žádnou oporu v Ústavě České republiky. Je to překročení pravomocí prezidenta.

* Doposud jste vyjadřoval víru, že Klaus bude dodržovat ústavní principy.

To jsem si myslel. Nevím, kdo mu to poradil.

* Co bylo rozhodující pro KSČM, že podržela vládu?

Rozhodujícím momentem byly dvě skutečnosti: že ODS s námi nejednala o svém návrhu, a pak že KSČM mohla prokázat, že je schopná - i ze svých programových pozic - podpořit levicovou stranu.

* K ODS se ještě vrátíme. Pes aby se ale vyznal v komunistech. Nejdříve jste naznačili vládu nepodržíme, druhý den naopak. Pak zase, že doporučení výkonného výboru bude závazné, poté jen doporučující. Neříkáte to, co se vám právě šikne a jaká je nálada na politické scéně?

Určitě ne. V úterý ráno jsem na výzvu předsedy Grebeníčka předložil kolegiu volených funkcionářů postup. Ten byl schválen a pak projednán i v poslaneckém klubu. A následně byl postup posuzován výkonným výborem. Do čtvrtka byl prostor pro jednání s aktéry vládní krize. Po podání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě a po rozhodnutí KDU-ČSL bylo zřejmé, že KSČM bude muset vzít na sebe svůj díl odpovědnosti. Celé to rozhodování bylo o tom, jakým způsobem ten díl odpovědnosti přijmout. Bylo možné odejít ze Sněmovny a nevyjádřit se vůbec, ale to by vypadalo, že utíkáme. Takže jsme se rozhodli - protože jsme nedávali důvěru této vládě - že se hlasování zdržíme. A tím umožníme vládě ČSSD, aby začala plnit svůj volební program a programové prohlášení, které dosud neplní.

* Takže už bylo předem jasné, jak se rozhodnete?

Nebylo. Zejména to nebylo jasné do čtvrtečního jednání výkonného výboru a vedení klubu. Rozhodující byly momenty, které jsem předeslal - jestli ten, kdo něco chce, s KSČM jedná, a potom jestli je záruka, že KSČM unese odpovědnost za takto fungující vládu. My jsme si řekli, že je od nás svým způsobem povinností dát vládě šanci, když vlastně do této doby jsme do vládnutí neměli co mluvit.

* V usnesení výkonného výboru se vysloveně říká, že požadujete rezignaci premiéra Grosse?

Ne, to se neříká.

* Poslanecký klub se na tom shodl?

Bylo uloženo předsedovi strany, aby ve svém projevu premiéra přece jenom vyzval k tomu, aby zvážil, zda zůstane na svém postu.

* Ptám se proto, že vy jste ve čtvrtečním vysílání BBC mluvil o požadavku na odstoupení Grosse, a to ještě předtím, než zasedal klub. Poslanci o tom neměli vůbec tušení. Proč jste to udělal bez jejich vědomí? Jaký jste k tomu měl mandát?

Řekl jsem to jako své stanovisko, protože jsem přesvědčen, že by bylo mnohem vhodnější, aby ten, kdo je zpochybňován, odešel sám, než aby byl odvoláván.

* Jestliže je to váš osobní názor, jak jste mohl mluvit v množném čísle, že budete požadovat rezignaci premiéra?

Je pravda, že tento názor nesdílím ve výkonném výboru i v klubu sám.

* Mně jde o to, že se na tom nedohodl klub...

Věděli to všichni ti poslanci, kteří byli na výkonném výboru. Tam padla dvě rozhodující stanoviska, a to umožnit vládě fungovat a distancovat se od osoby premiéra.

* Jak to vysvětlíte svým lidem v krajích, kteří odjížděli z výkonného výboru domů a dozvěděli se to z médií?

Je to na nás. A 8. dubna je výkonný výbor a myslím si, že budu mít co vysvětlovat, a věřím, že to zvládnu.

* Jste považován za šedou eminenci v KSČM, emisara, který sice není v oficiálním týmu vyjednávačů, ale tahá za provázky. Vy jste chtěli, aby Gross vystoupil na vašem výkonném výboru, nebo o to požádal sám? Informace o tom se rozcházejí.

Byla to naše iniciativa. Od KDU-ČSL bylo velmi nefér, že nepustila svého koaličního partnera na své zasedání. A pokud mělo být jednání s komunisty, tak bylo lepší, aby ten, koho se to týká, byl alespoň na části jednání.

* Co jste si od toho slibovali?

Mluvit o tom, jakým způsobem si představuje pan premiér plnění volebního programu, respektive vládního prohlášení, a na co bude kladen důraz do konce volebního období. Nakonec jsme se shodli, že jednání Grebeníček-Gross s předsedy obou frakcí je dostatečným dokladem, aby oba naši účastníci mohli podat informaci výkonnému výboru.

* Zmínil jste se mi před středečním jednáním Grebeníček-Gross, že jste vašemu předsedovi před schůzkou dal osm bodů, které by tam měly zaznít. Byly to požadavky, ultimáta?

Jenom jsem mu napsal principy, o které se opírá náš postoj: sdělovat nejdříve svým partnerům stanoviska, a nikoliv novinářům, že nemáme žádné personální nároky a jde nám pouze o programové kroky. Tím nejzásadnějším je zajištění majetkových přiznání, protože tento zákon může očistit politickou scénu v České republice a dát jí větší důvěryhodnost. Nejde o důvěryhodnost jednoho člověka, jak to prezentovala ODS a KDU-ČSL, ale jde o důvěryhodnost celé politické scény vůči občanům vůbec.

* Byla obsahem oněch principů i rezignace premiéra?

Ne, ale zásadním bodem bylo, že budeme jednat se všemi, tedy i s ODS.

* Netajil jste se ve čtvrtek, že pokud vládu podržíte, budete vládní návrhy posuzovat zákon od zákona, a když se vám nebudou zamlouvat, jste připraveni podpořit případně další návrh ODS na vyslovení nedůvěry vládě. Budete sami iniciovat hlasování o nedůvěře v případě, že nepředloží zákon o majetkových přiznáních či zákon o střetu zájmů, jak vám to prý slíbil Gross?

My nemůže iniciovat odvolání vlády, ledaže bychom do padesátky potřebných hlasů sehnali ty zbývající. My nich máme jen 41...

* Přece by pro vás nebyl problém získat hlasy ODS...

Tak, jak se dnes chovala ODS, spíš udělá padesát podpisů sama. To může udělat třeba zítra. Náš postoj je, že by bylo dobře, aby vláda nebyla ve vleku událostí, aby zákony, o které jde, předložila a spojila s otázkou důvěry. Pokud vláda nebude plnit ty úkoly, které si sama dala do vládního prohlášení, nemůžeme to tolerovat. Grebeníček jasně řekl, že nám jde o změnu stylu vládnutí.

* Pokud tedy nebudou majetková přiznání, budete chtít premiérovu hlavu?

Slíbil to a náš požadavek je stále stejný. Nejde o jednoho člověka, ale jde o majetková přiznání, která budou součástí našeho právního řádu.

* Rezignací Grosse by padla celá vláda. Zřejmě by vám vyhovovala úřednická vláda.

Myslím, že by to nebyla úřednická vláda, protože prezident republiky v roce 2000, ještě když byl spolupředkladatelem návrhu ústavních změn, dokonce považoval za povinnost hlavy státu, aby vždycky pověřila předsednictvím vlády představitele nejsilnější politické strany. Takže by šlo o politickou vládu, která by musela znovu usilovat o důvěru Sněmovny.

* Někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek, nyní poradce prezidenta a čestného předsedy ODS, Václavu Klausovi veřejně poradil jednat ve vládní krizi i s komunisty. Vy jste s prezidentovými spolupracovníky jednal, jak říkali i vaši poslanci. Mluvil jste s Mackem a kancléřem Jiřím Weiglem?

S Miroslavem Mackem jsem se nesetkal už hodně dlouho a s panem Weiglem také ne, takže nevím, kde se ta informace vzala.

* Vylučujete tedy, že byste se sešel s Klausovými poradci?

Pravděpodobně jsem mohl s někým jednat...

* Takže ano? A kdo tuto schůzku inicioval s lidmi, o nichž nechcete mluvit? Vy?

Vždycky jsem rád, když znám názory těch, kteří tvoří politický systém v České republice.

* Tudíž první krok jste udělal vy?

(souhlasné kývnutí hlavou)

* Proč by s vámi měla jednat ODS, když vás nepovažuje za demokratickou stranu a její členové se svými podpisy připojili k petici Zrušme komunisty?

Jestliže nechtějí jednat, sami se vyřazují z demokratických stran. Pak se nemohou domáhat podpory svého návrhu...

* Chtěl jste dát šanci Klausovi, aby vstoupil do hry při sestavování vlády? Je to vděk za to, že vás neignoruje jako jeho předchůdce Václav Havel?

Takto to nelze chápat. Naopak jsem doporučil předsedovi Grebeníčkovi, aby napsal prezidentovi dopis, a ten mu také odpověděl. Pan prezident byl ve hře a je logické, že je jedním z rozhodujících hráčů v případě demise ministrů a sestavování nové vlády. Tady evidentně hrozilo, že vláda padne.

* A předčasné volby?

Ty nejsou řešením. Zákonem o zkrácení volebního období bychom obešli ústavu, a to KSČM nechce. Chceme jednoznačně dodržování ústavy a ústavních principů.

* Vraťme se ještě k vládě. To, co včera nastínil ve svém vystoupení premiér Gross do dalšího období, je pro vás stravitelné?

Opakuji, budeme vládu posuzovat nikoliv podle slov, ale konkrétních činů. Chceme dosáhnout zákona o majetkovém přiznání, zpřísnění zákona o střetu zájmů a případně o nájemném.

* Na stole jsou už návrhy nových ministrů. Jak na ně nahlížíte? Je jasné, že vládu opouští Vladimír Mlynář a jednou nohou je z ní venku Jaroslav Bureš.

My do toho mluvit nebudeme, protože vládě jsme důvěru nedávali. Odpovědnost za vládu bude mít pořád Stanislav Gross a ten to vyjádřil tak, že pokud by byl na něj činěn nátlak, že podá demisi. A my žádný nátlak vyvíjet nebudeme. K novým jménům nemáme výhrady. Myslím si, že by bylo škoda, kdyby odešel Bureš, takových legislativců je málo.

* Bureše jste údajně s prezidentovými poradci zmínil jako možného předsedu úřednické vlády. Je to pravda?

Bez komentáře.

* Komunisté zdůrazňují, že jsou čitelnou stranou, tak jak lze chápat vaše postoje například k referendu o vstupu ČR do EU či k euroústavě, když dáváte svým sympatizantům doporučení typu měkké ano, měkké ne? Čert aby se v tom vyznal.

To je novinářská zkratka, měkké ano...

* To nemyslíte vážně?

Řekli jsme jasně, že nejsme proti integraci, že jsme proti vyjednaným podmínkám. Řekli jsme našim lidem, že integraci považujeme za objektivní proces, ale podmínky jsou špatné, hlasujte proti. Pokud jde o euroústavu, naše stanovisko je rovněž čitelné. Říkáme, že nejdříve posuzujeme text, chceme ho občanům přiblížit. Nenabádáme hlasujte tak či onak. Analyzujeme ústavu a tvrdíme, že je možná, ale s rizikem, že občan bude mít práv méně než dosud...

* Zjednoduším to. Tvrdíte -ústava je možná, ale je třeba ji vylepšit. V případném referendu mají ale občané jen dvě možnosti: odpovědět ANO, nebo NE.

Říkáme, chcete-li lepší ústavu, hlasujte ne. A pokud vám tato ústava s chybami nevadí, hlasujte ano. Já tvrdím, že se má ústava přepracovat do lepšího textu.

Právo, 2. 4. 2005, Jitka Götzová