Ten manifest bylo literární dílo s velikou politickou ctiádostí. Ale skutečný účinek dali mu čtenáři zvlátního raení. Tím straidlem byly vyhlaované změny hospodářských a společenských poměrů. Ze čtení manifestu se nikdo nezhroutí: výstranou a výkonnou silou pak byla primitivní tělesná síla dělníků. I straidlo u lomu v lese můe fungovat, jen kdy tam někdy někdo shodí někoho ze skály. To se dá pro platnost straidla vdycky zařídit, a já se za to přimlouvám.
Jsem zvědavý, co o tom v Právu napíe Pavel Verner: proč se ztratilo mnohé z toho, co dělníci vydobyli sobě i jiným za sto padesát let. Jak můe někdo dneska bránit zaměstnancům, aby si zaloili odborovou organizaci? Proč se prodavačky bojí ředitelů v supermarketech? Proč byla jakoby suspendována pravidla o pracovní době a dovolených v některých podnicích? Proč se dělníci podniku Auto koda musejí stávkou (za kterou můou jetě pykat!) domáhat zvýení mezd, kdy podnik má velké zisky? Je pravda: majitelé mohou mít plány, jak s nimi naloit ve prospěch podniku. Ale proč nevedou před dělníky otevřené plány a účty?
Po pádu komunistické diktatury museli jsme počítat s obnovením kapitalismu: oba ty pojmy pouívám jako značku, jsou povrchní. Já ale myslel, e to bude kapitalismus poučený, ztrestaný, vychovaný k celospolečenské odpovědnosti. Komunismus přece nebyla jen kapitola politickoekonomická. Byla to i zkuenost kulturní, mravní. Kde je nějaký lepí výtěek z ní?
Za onoho reimu byli si lidé v jistém prohláeném smyslu rovni: ředitel, umělec, předseda byl si rovný se svým oférem, uklizečka nastupující na směnu po tajemníkovi byla mu lidsky rovnocenná, a prohřeky proti té zásadě mohly být, bývaly někdy řeeny: třeba na odborovém úseku. Dnes hledíme na zpupnost povýených lidí se stotisícovými platy, milionovými provizemi a jinými odměnami za manipulaci kapitálem. Dneska nikdo rovnocennost manaerů a jejich uklízeček ani nepostuluje! Kdo si bude stěovat, bude vyhozen. Oni se toti nemají čeho bát.
Jejich Evropou obchází dnes jiné straidlo: Číňané, Japonci... Odkud my bychom dnes vzali sílu k odporu, kdy u nemáme ani pořádnou bídu? A oni vědí, e jsme tak nedůstojní jak oni: za několik stovek přídavku budeme zas vecko brát tak, jak to udělají.
Právo, 5. 4. 2005
Redakce stránek SDS Vám doporučuje přečíst si 2000 slov z roku 1968.