Předsednictvo ČSSD neschválilo noční dohodu tří stran

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Vydáno dne: 14. 04. 2005

PRAHA - Předsednictvo ČSSD neschválilo dohodu o nové vládě, k níž dnes v noci dospěly ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Předsednictvo naopak chce, aby ČSSD šlo do jednání s původním návrhem proevropské vlády bez politických špiček, řekl ČTK předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

„Předsednictvo nepotvrdilo návrh dohody, který byl přijat v noci,“ řekl Zaorálek. Z jeho vyjádření vyplynulo, že členové předsednictva hlasovali o návrhu orientačně. „Tady na to byl celkem jednotný názor,“ řekl místopředseda ČSSD Petr Vícha. Podle něj byla drtivá většina členů zhruba pětatřicetičlenného předsednictva proti dohodě.

Předsednictvo podle Zaorálka zopakovalo usnesení minulého mimořádného zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, aby byl na jednání s KDU-ČSL a US-DEU znovu předložen původní návrh sestavit většinovou proevropskou vládu, v níž by nebyly zastoupeny politické špičky. V novém kabinetu podle Víchy nesmí být lidovečtí představitelé, kteří hlasovali spolu s ODS pro vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Stanislava Grosse.

Předsednictvo se přiklonilo k tomu, že v takové vládě by ČSSD mohla nechat lidovcům a unionistům větší zastoupení. „Ale nemají tam být politické špičky,“ zopakoval Zaorálek. „Nejde o počty resortů. Ať jich mají lidovci třeba ještě víc, ale nesmí je vést ti, kdo rozbíjeli minulou vládu,“ dodal Vícha.

Místopředseda vlády Zdeněk Škromach ČTK řekl, že předsednictvo zvolilo správný postoj. „Pokud bychom akceptovali tu takzvanou dohodu, tak de facto by to byla bezpodmínečná kapitulace Kalouskovým požadavkům a navíc za velmi ponižujících podmínek,“ řekl Škromach ČTK.

Sociální demokraté budou podle něj o svém návrhu vyjednávat koaličními partnery pouze dnes. Škromach naznačil, že pokud by večer lidovci návrh ČSSD neakceptovali, tak budou sociální demokraté hledat jiné řešení. „V podstatě bychom do toho měli jít s otevřeným hledím. To znamená, že premiér by měl odvolat ty ministry z koalice, kteří podali demisi. Nově doplněná vláda by měla požádat sněmovnu o důvěru. Byla by to Grossova vláda a záleží na tom, zda by dostala podporu. Ať už to dopadne tak nebo tak. To si myslím, že je věc, která by byla čestná,“ řekl ČTK Škromach.

Předsednictvo k těmto závěrům dospělo po zhruba dvouapůlhodinovém zasedání. Po jeho skončení na něj navázalo jednání poslaneckého klubu ČSSD. Lidovecké vedení zhruba ve stejnou dobu naopak noční dohodu schválilo.

ČTK, 14. 4. 2005