Česká vláda získala důvěru

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: BBC - česká redakce, Vydáno dne: 13. 05. 2005

Dnes v české Poslanecké sněmovně formálně skončila vládní krize, která vypukla uprostřed února. Nová vláda Jiřího Paroubka dostala v poslanecké sněmovně sto jedna hlasů při své žádosti o důvěru.

Vláda se podle očekávání mohla opřít o všechny poslance koaličních stran. Pro vládu hlasovali i odbojní poslanci v ČSSD jako Jan Kavan a Josef Hojdar.

Předseda vlády Jiří Paroubek předtím v programovém prohlášení slíbil nižší daně z příjmu fyzických osob, růst ekonomiky kolem čtyř procent hrubého domácího produktu, boj s korupcí i vyšší mzdy. Průměrná mzda by měla podle něj za rok překročit 20 tisíc korun.

Názory opozice

Opozici však nepřesvědčil - šéf klubu ODS Vlastimil Tlustý programové prohlášení vlády parafrázoval takto:

„Tahle vláda bude dluhy dělat dál, až do voleb roku 2006. Hlavně že ta zlá ODS dostane Českou republiku v situaci, kdy se bez zásadních reforem neobejde. Lidem se to nebude líbit, a my, sociální demokraté, se zase rychle vrátíme k moci.“

Také poslanecký klub KSČM po dvacetiminutové přestávce ohlásil, že jeho členové budou všichni hlasovat proti vládě.

Předseda komunistické strany Miroslav Grebeníček zpochybnil integritu a kvalitu některých ministrů, jmenovitě ministra zahraničí Cyrila Svobody a ministra spravedlnosti Pavla Němce. Premiéra Paroubka naopak označil za racionálně uvažující osobnost.

BBC, česká redakce, 13. 5. 2005, 11:51

Pozn. redakce SDS: Podle zprávy ČT si dokonce poslanecký klub KSČM vzal „oddechový čas“, aby zvážil možnost vyjádřit svůj pozitivnější vztah k Paroubkově vládě odchodem ze sněmovny. Nakonec prý ale zvítězilo přesvědčení, že by to mohlo být ze strany lidovců a unionistů chápáno jako komunistická podpora vládě a že by to byla potažmo medvědí služba Paroubkovi a stabilitě České republiky.