ČSSD má levicovou frakci
PRAHA - V sociální demokracii ode dneška existuje levicová frakce, kterou v Praze založilo 112 delegátů z krajů. Její neformální mluvčí, poslanec Jan Kavan novinářům řekl, že frakce nechce ČSSD rozbíjet, tím méně zakládat novou stranu. Frakce podle něj hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii, bránit reformám na úkor chudých a nedopustit, aby se KSČM stala nejsilnější levicovou stranou.
Vliv frakce na vládu a ČSSD, v níž má i mnoho kritiků, je zatím nejasný. Delegáti dnes ale chválili premiéra Jiřího Paroubka, jehož dosavadní kroky jsou pro ně příslibem. Opakovaně také zdůrazňovali, že hodlají působit v rámci strany.
Kabinet v čele s Paroubkem se však ve sněmovně opírá jen o nejtěsnější možnou většinu a ve frakci je i několik lidí ze sedmdesátičlenného poslaneckého klubu ČSSD. Kavan řekl, že se budou společně radit, žádný "poslanecký klub číslo dvě" ale zakládat nehodlají. "Takové ambice nemáme," uvedl i jeho kolega Vladimír Laštůvka. Tito poslanci ale podle Kavana mohou hledat a vedení tlumočit stanoviska k některým zákonům.
Podle dostupných informací jsou zatím ve frakci Kavan, Laštůvka, Petr Lachnit, Josef Hojdar, Robert Kopecký, Jaromír Schling, Miloš Melčák, spekuluje se i o Stanislavu Křečkovi a Miloši Kužvartovi, ale také dalších. Ne všichni dnes podle Kavana do Domu odborových svazů dorazili. Nevyloučil, že další přibudou. Navíc je prý i řada lidí, kteří nejsou členy, ale s frakcí sympatizují, jmenoval například Zdeňka Škromacha, vicepremiéra a nedávného vyzyvatele Stanislava Grosse v boji o vedení strany.
Sociální demokracie má zhruba 16.500 členů. Na dotaz ČTK, kolik jich má frakce, případně kolik jich reprezentuje, Kavan řekl, že to bude jasné v příštích týdnech. Už nyní je ale podle něj zřejmé, že frakce nebude marginálním proudem, jak jí předpovídají někteří její kritici.
Delegáti se dnes shodli mimo jiné na tom, že vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD, sociální demokracie by měla rozhodující otázky podrobovat vnitrostranickému referendu a prosazovat primární volby na všech úrovních. "Cílem je posílení a prohloubení vnitrostranické demokracie, která omezí tak rozšířený klientelismus v řadách sociální demokracie a zamezí manipulaci v programových a personálních otázkách," stojí v prohlášení frakce.
Kavan uvedl, že zatím je zastoupení jednotlivých krajů mezi jejími členy dost nerovnoměrné. Velký ohlas má podle něj tato levicová platforma třeba v Ústeckém kraji, v Praze a na Zlínsku, slabý naopak v Plzeňském kraji. Delegáti dnes zvolili pětičlenný přípravný výbor ve složení Kavan, šéf děčínské okresní organizace Jaroslav Foldyna, bývalý ministr zdravotnictví Ivan David, Kateřina Hojdarová, což je dcera poslance Hojdara, a delegátka ze severní Moravy Jarmila Grossmannová. Nejvíc hlasů dostal podle Foldyny Kavan, lze zřejmě předpokládát, že bude zvolen i oficiálním mluvčím frakce.
Přípravný výbor má pracovat do doby, než bude zastoupení krajů mezi členy frakce rovnoměrnější.
Frakce prý nesdílí antikomunismus a nevnímá KSČM jako nepřítele. Zároveň ale komunisty považuje za své nejvážnější soupeře v boji o levicového voliče. "Názorový střet a konkurence s KSČM bude největší," prohlásil Kavan.
Dodal, že frakce hodlá spolupracovat s obdobnými platformami v partnerských evropských stranách.
ČTK, 14. 5. 2005, 16:06
Levicová frakce prý nechce ČSSD rozbíjet
V sociální demokracii od soboty oficiálně existuje levicová frakce, kterou v Praze založilo 112 delegátů z krajů. Její neformální mluvčí, poslanec Jan Kavan, novinářům řekl, že frakce nechce ČSSD rozbíjet, tím méně zakládat novou stranu.
PRAHA - Frakce podle Kavana hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii, bránit reformám na úkor chudých a nedopustit, aby se KSČM stala nejsilnější levicovou stranou. Členy frakce je hned několik poslanců, Kavan řekl, že se budou společně radit, žádný "poslanecký klub číslo dvě" ale zakládat nehodlají. "Takové ambice nemáme," uvedl jeho kolega Vladimír Laštůvka.
Tito poslanci ale podle Kavana mohou hledat a tlumočit vedení stanoviska k některým zákonům. Sociální demokracie má zhruba 16 500 členů. Kolik jich má levicová frakce, bude jasné v příštích týdnech. Už nyní je ale podle Kavana zřejmé, že nebude marginálním proudem, jak jí předpovídají někteří její kritici.
Frakce se dnes shodla mimo jiné na tom, že vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD. Sociální demokracie by měla rozhodující otázky podrobovat vnitrostranickému referendu a prosazovat primární volby na všech úrovních.
"Cílem je posílení a prohloubení vnitrostranické demokracie, která omezí tak rozšířený klientelismus v řadách sociální demokracie a zamezí manipulaci v programových a personálních otázkách," stojí v zakládajícím prohlášení frakce.
Severní Čechy Kavana podporují
Frakce má největší podporu u sociálních demokratů Ústeckého kraje, a to na Děčínsku, Litoměřicku, Lovosicku a Mostecku, kde je vysoká nezaměstnanost. V ostatních krajích s ní sympatizují jen jednotliví socialisté.
S podobnými cíli vznikla po loňských volbách do Evropského parlamentu Platforma pro renesanci ČSSD. Občas se její stoupenci sejdou v sídle ČSSD Prahy 2 a někdy mezi ně zavítá i bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman. Její vliv ve straně je však zanedbatelný.
Novinky, 14.5. 2005 15:11
Část poslanců ČSSD založila levicovou frakci
Sto dvanáct sociálnědemokratických delegátů z krajských organizací ČSSD v Praze založilo novou levicovou frakci strany. Její neformální mluvčí, poslanec Jan Kavan novinářům řekl, že frakce nechce ČSSD rozbíjet, tím méně zakládat novou stranu.
Frakce podle něj hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii, bránit reformám na úkor chudých a nedopustit, aby se komunisté stali nejsilnější levicovou stranou. Členy frakce je několik poslanců.
Uvnitř strany
Kavan řekl, že se budou společně radit, žádný "poslanecký klub číslo dvě" ale zakládat nehodlají. "Takové ambice nemáme," uvedl i jeho kolega Vladimír Laštůvka. Tito poslanci ale podle Kavana mohou hledat a tlumočit vedení strany stanoviska k některým zákonům.
Kavan odhaduje, že frakce nebude marginálním proudem, jak jí předpovídají někteří její kritici. Frakce se shodla mimo jiné na tom, že vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD. Sociální demokracie by měla rozhodující otázky podrobovat vnitrostranickému referendu a prosazovat primární volby na všech úrovních.
BBC česká redakce, 14. května 2005, 15:57 SEČ
Nechceme rozbít ČSSD, tvrdí zakladatelé frakce
Za levicový proud bude mluvit Kavan
V ČSSD oficiálně existuje levicová frakce. V Praze ji založilo 112 delegátů z krajů. Poslanec Jan Kavan jako její neformální mluvčí řekl, že frakce nechce ČSSD rozbíjet, tím méně zakládat novou stranu. Podle Kavana nechce frakce dopustit, aby se KSČM stala nejsilnější levicovou stranou.
Frakce podle něj hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii v ČSSD a bránit reformám na úkor chudých.
Členy uskupení je hned několik poslanců. Kavan řekl, že se budou společně radit, žádný "poslanecký klub číslo dvě" ale zakládat nehodlají. "Takové ambice nemáme," potvrdil i další ze zakladatelů frakce - poslanec Vladimír Laštůvka. Poslanci ale podle Kavana mohou hledat a tlumočit vedení strany stanoviska k některým zákonům.
Představitelé frakce zatím nevědí, kolik ze šestnácti a půl tisíce členů ČSSD se k nim přidá. Už nyní je ale podle Kavana jasné, že levicová frakce nebude marginálním proudem.
Frakce se na sobotním jednání shodla mimo jiné na tom, že vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD. Sociální demokracie by také měla rozhodující otázky podrobovat vnitrostranickému referendu. "Cílem je posílení a prohloubení vnitrostranické demokracie, která omezí tak rozšířený klientelismus v řadách sociální demokracie a zamezí manipulaci v programových a personálních otázkách," stojí v zakládajícím prohlášení frakce.
iDnes, 14.05.2005 15:38