Evropské sociální fórum neproběhne na magistrátu

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 20. 05. 2005

PRAHA - Dveře pražského magistrátu se zavřely před Evropským přípravným shromážděním na Evropské sociální fórum, které se koná příští rok v Aténách. Původně si účastníci fóra chtěli pronajmout některé prostory magistrátu, to jim však nebylo umožněno.

Podle pražského komunistického zastupitele Miroslava Prokeše se tak stalo na základě dopisu od ředitele magistrátu Martina Trnky.

„Napsal, že z podkladů dodaných oddělením public relations vyplývá, že je činnost sociálního fóra od roku 2003 pravidelně monitorována BIS, jež zmíněnou organizaci považuje za uskupení s extrémně levicovou orientací. Přitom jsou tu lidé z Paříže, Londýna i zástupci největších odborových centrál Evropy,“ uvedl pro Právo Prokeš.

Vedení radnice ale jeho argumentaci odmítá a neposkytnutí prostor zdůvodňuje ekonomickými hledisky a řádem magistrátu. „Bezplatně se pronájem prostor na magistrátu poskytuje jen v případě, že záštitu nad akcí převzal člen rady. Tento případ patří ovšem do kategorie, kdy se poskytuje pronájem za úhradu nájemného a poskytnutých služeb. Nemám informaci, pokud by tomu tak bylo, že by někdo pronájmu bránil,“ uvedl náměstek primátora Petr Hulinský (ČSSD) s tím, že pokud ví, nebyla žádná oficiální objednávka organizátory akce do čtvrtka na magistrát poslána.

Podle tiskového mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa byla organizátorům akce poslána minulý týden předběžná kalkulace nákladů. „Nikdo se ale neozval,“ řekl mluvčí.

Jak Právu sdělil Prokeš, nalezli organizátoři fóra potřebné prostory v jedné z pražských škol. „Nad akcí převzal záštitu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach,“ dodal.

Právo, 20. 5. 2005, (teč)