USPD je zkratkou Nezávislé sociálně demokratické strany Německa (Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands), která vzela ze skupiny poslanců SPD v Říském sněmu, kteří se od 4. srpna 1914 stále otevřeněji stavěli proti podpoře první světové válce ze strany SPD (Sociálně demokratická strana Německa). Ve skupině bylo původně 14 poslanců, kteří ve svém klubu (frakci) hlasovali proti válečným úvěrům, ale nakonec se v rozhodujícím hlasování podřídili frakční disciplíně.
V prosinci 1914 odmítl Karel Liebknecht jako jediný poslanec Říského sněmu hlasovat pro dalí válečné úvěry. O rok později ho následovalo dalích 19 poslanců SPD. Aby se nejednota dále neířila, rozhodla SPD, vedená Friedrichem Ebertem a Philippem Scheidemannem o jejich vyloučení z frakce a ze strany. Poslanci na to reagovali tím, e zorganizovali spolu s dalími skupinami sociálních demokratů z celého Německa sjezd strany ve městě Gotha ve dnech 6.-8. dubna 1917. Tam bylo rozhodnuto o zaloeníUSPD jako samostatné strany vedle SPD. Tím se stalo válečnické křídlo SPD pouze větinovou SPD (Mehrheits-SPD = MSPD), v jejím čele stál samojediný Friedrich Ebert jako předseda strany.
Zakládajícího sjezdu USPD se zúčastnili delegáti z 91 sociálně demokratických organizací volebních obvodů a 15 poslanců Říského sněmu. Za předsedy byli zvoleni Wilhelm Dittmann a Hugo Haase, který vedl do ledna 1917 frakci SPD spolu s Ebertem. Členy USPD se stali představitelé irokého názorového spektra - levicoví odpadlíci SPD jako Haase nebo Kurt Eisner, marxističtí teoretici jako Karel Kautsky, ale i pravicoví reformně orientovaní revizionisté jako Eduard Bernstein. Vechny v tu dobu spojovalo odmítnutí války. Přidala se i internacionální skupina, v ní byli Roza Luxemburgová, Karel Liebknecht, Leo Jogiches, Julian Machlewski, Franz Mehring, Wilhelm Pieck, August Thalheimer a Klára Zetkinová, kteří dlouhodobě odmítali sociálně demokratickou politiku a trvali na stranickém usnesení o mezinárodní revoluci z roku 1914. Skupina vydávala vlastní časopis s názvem Spartakusbriefe a od roku roku 1918 se nazývala Spartakův svaz. Ten odmítl rozdělení SPD a podrel si v USPD statut jasně levicového křídla. Po válce zůstal jako na straně nezávislá revoluční organizace, která v listopadové revoluci usilovala o vytvoření socialistické republiky rad na základě přímo volených dělnických rad po vzoru Sovětského svazu. Poté se 1. ledna 1919 spojili Spartakovci s dalími skupinami a vytvořili Komunistickou stranu Německa (KPD).
Hlavním cílem USPD bylo zabránit pokračování války, případně vynutit si její ukončení právě se svazku se Spartakovci a revolučními dělníky.Frakce USPD v Říské sněmu musela dbát na to, aby nebyla zakázána. Proto zpočátku odmítala stejně jako MSPD divoké dělnické stávky. Po ruské říjnové revoluci získala USPD větí vliv a měla s 500.000 členy srovnatelnou váhu s MSPD.
V listopadové revoluci 1918 hrála USPD důleitou roli. Její vedení domluvilo s Ebertem společnou vládu jetě dříve, ne se vytvořil berlínský parlament rad v podnikových a vojenských volbách. Byla vytvořena estičlenná rada lidových zmocněnců, kam SPD a USPD zaslali po třech zástupcích. Za USPD to byli Haase, Dittmann a Emil Barth. Po několika Ebertových pokusech iniciovat vojenské akce proti revoluci vystoupili zástupci USPD z přechodné vlády.
V následném lednovém povstání (5. - 12. 1. 1919) získala USPD krátkodobě vlastními aktivitami masovou podporu. Podařilo se jí vyvolat generální stávku, které se zúčastnilo asi půl milionu lidí. Haase a Liebknecht schválili ozbrojení berlínských dělníků, před čím Roza Luxemburgová důrazně varovala. Pokusy získat na svou stranu části armády pro ozbrojené povstání vak selhaly.
Po přeruení bezvýsledných jednání aktivoval Ebert 9. ledna nejprve pravidelnou císařskou armádu. V následných bojích utrpěli obránci těké ztráty a vzdali se. Stovky jich byli na místě zastřeleni. Poté vstoupily do Berlína dobrovolnické jednotky Freikorps, které se vytvářely u od prosince. V důsledku výzev k vradám a vypsaným odměnám bylo zavraděno mnoho Spartakovců i představitelů USPD, mezi nimi Roza Luxemburgová, Karel Liebknecht, Leo Jogiches, Kurt Eisner.
V následných volbách do Říského sněmu získala USPD 19. ledna 1919 pouhých 7,6%. SPD ji pak při sestavování vlády vynechala. V roce 1920 se podařilo levicovým skupinám a stranám odvrátit novou generální stávkou pokus o puč pravicových generálů Kappa a Lüttwitze, kteří chtěli ustavit vojenskou diktaturu. V následných volbách získala USPD 17,9% hlasů a SPD 21,3%. Zdálo se, e se před USPD otevírají nové monosti parlamentního vlivu. SPD se ale podařilo opětovně zmařit socializační pokusy na levici. Poté se větina USPD rozhodla přistoupit k 3. komunistické internacionále a sloučila se s KPD. Větina pozůstalého pravicového křídla, mezi nimi byli Eduard Bernstein, Karel Kautsky a Rudolf Hilferding, se pak v roce 1922 vrátila do SPD.
Malý zbytek USPD existoval a do roku 1931 a sloučil se s dalí odtěpeneckou skupinou z SPD - SAP. K nim patřil i tehdy mladý Willy Brandt, v jeho politických stanoviscích lo staré dědictví USPD vystopovat i později.
Podle německé verze Wikipedie http://de.wikipedia.org/wiki/USPD připravil Milan Neubert