Poslední absolutní monarchie v Africe má novou ústavu

Autor: převzato <(at)>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 14. 06. 2005

MBABANE - Parlament Svazijského království schválil dlouho očekávanou ústavu, která by měla skloubit staletí staré tradice s principy západních demokracií. Informuje o tom agentura AP.

Obě komory parlamentu schválily ústavu v pondělí pozdě večer na společném zasedání - poslanci hlasovali klasickým zvednutím ruky. Dokument musí podpisem stvrdit ještě král Mswati III., aby vstoupil v platnost

Poslední absolutistický monarcha v Africe byl pod mezinárodním i domácím tlakem, aby v království s milionem obyvatel uskutečnil reformy. V zemi platí od roku 1973 královský dekret, kterým Mswatiho otec král Sobhuza II. zakázal politické strany.

Obsah ústavy je dílem komise, v jejímž čele byl králův bratr princ David. Je výsledkem osmi let konzultací včetně veřejných mítinků ve všech náčelnických obvodech.

Dokument zahrnuje i podrobný zákon o právech na život, svobodu či rovnost před zákonem, svobodu náboženství a také rovnoprávné zacházení s ženami, nechybí svoboda slova a shromažďování, ovšem politické strany se nemohou účastnit voleb.

Prodemokratické skupiny varují, že nová ústava upevňuje pravomoci krále, který je nadále hlavou státu a musí schvalovat veškerou legislativu, aby byla platná. Monarcha rovněž jmenuje předsedu vlády, členy kabinetu, klíčové soudce i část poslanců.

Text nicméně obsahuje i klauzuli, že panovník, který nebude fungovat, může být odvolán. V tom případě by jeho pravomoci převzala královna matka. Není však stanoveno, jakým způsobem by k tomu došlo.

Svazijská Koalice znepokojených občanských organizací dokument odmítá, protože podle ní už sám proces jeho vzniku byl nedemokratický.

Naopak například Nomthetho Simelaneová z katedry politických věd na zdejší univerzitě je s novou ústavou spokojená. "Svazijci se mohou utěšovat, že v ústavě mohou být provedeny úpravy v souladu s jejich očekáváními," prohlásila.

ČTK, 14. 6. 2005