Telička navrhl nezávazné referendum k EU

Autor: převzato <(at)>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 15. 06. 2005

PRAHA - Bývalý evropský komisař za Česko Pavel Telička včera přišel s novým nápadem, jak se vypořádat s evropskou ústavou poté, co neprošla u občanů Francie a Nizozemska. Navrhuje uspořádat nezávazné referendum, v němž by se lidé vyjádřili k budoucnosti Unie.

Bývalý eurokomisař, který působí jako konzultant, navíc s odkazem na právníky tvrdí, že by se v případě konzultativního referenda nemuselo hlasovat ústavní většinou. To však jiní experti vylučují. Poslanec soc. dem. Zdeněk Jičínský však zastává názor, že by bylo potřeba schválit ústavní většinou každé referendum - ať už závazné, či konzultativní.

ODS, která je pro zastavení ratifikace, a tedy i proti referendu o ní, přitom může v horní komoře parlamentu ústavní zákon zablokovat. Premiér Jiří Paroubek na dotaz Práva k Teličkovu návrhu řekl: „To určitě není špatná myšlenka. Neumím si tedy představit, že by občané dostali v referendu nějaký dotazník, že by tam bylo pět šest myšlenek, ale určitě je možné o tom uvažovat.“ Odmítl však, že by referendum mělo být nezávazné.

Právo, 15. 6. 2005