Lafontaine doufá, Gysi se obává

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Vydáno dne: 19. 06. 2005

Levicový blok
WASG a PDS se dnes pokusí na svých stranických sjezdech koordinovat společný postup při volbách do Spolkového sněmu. Zatímco Gysi, politik PDS varuje před ztroskotáním, vidí Lafontaine, bývalý šéf SPD, historickou šanci. Současně při tom probíhá boj o název. SPD chce obě strany „bezohledně“ zlikvidovat.

Lafontaine v Kolíně: "PDS se výrazně proměnila"Berlín - Oskar Lafontaine byl dopoledne na zemském sjezdu strany v Kolíně odměněn potleskem, ale i pískotem a bučením - od odpůrců společného postupu s PDS. V projevu před delegáty WASG vyjádřil Lafontaine sice „velké pochopení“ pro výhrady vůči PDS, ale vypořádání se s nástupkyní SED se nesmí vést jen s ohledem na minulost. „Zeď padla před 16 lety, PDS se výrazně proměnila.“

Tento bývalý spolkový ministr financí, který vystoupil z SPD, byl pak odpoledne na zemském sjezdu strany zvolen do čela předběžné kandidátky WASG pro Severní Porýní - Vestfálsko. Dostal 124 z 153 platných hlasů.

„Zadržet nás teď už můžeme jen my sami“, prohlásil k delegátům za velkého potlesku. „Levicový blok ještě nevznikl, ale už předstoupil před voliče.“ Označil integraci za „historickou šanci“. „Není troufalostí říci: můžeme se stát třetí nejsilnější silou v německém Spolkovém sněmu“, pokračoval Lafontaine. Podle posledních průzkumů veřejného mínění má levicový blok z WASG a PDS celospolkově 8 až 9 procent a tím je před FDP a Zelenými.

Levicoví politici Lafontaine a Gysi: Historická šance nebo krach?Vrcholný politik PDS Gregor Gysi varoval před krachem zamýšleného levicového bloku s převážně západoněmeckou Volební alternativou (WASG). „Bylo by nebezpečné, aby měli lidé pocit, že bojujeme o název a pozice místo o problémy v zemi“, řekl Gysi Spiegelu. Zároveň se distancoval od Oskara Lafontaina, který ve svém jednom nedávném projevu označil zahraniční pracovníky za „cizí dělníky (Fremdarbeiter - pozn. překl.)“. „To není můj slovník“, prohlásil Gysi. Vztah k Lafontainovi popsal takto: „Chceme společně pracovat, ne se oženit“.

Volební alternativa práce a sociální spravedlnost měla dnes zemské sjezdy v Berlíně, Drážďanech, Kolíně a Postupimi. Těžištěm byly diskuse o levicovém bloku s PDS. Podobně diskutovala o levicovém bloku i PDS na berlínské konferenci a na sjezdu v sasko-anhaltském Wittenbergu.

Volební lídři podněcují diskusi o názvu

Gysi vyzval svou stranu, aby se rozhodla přejmenovat na „Demokratická levice. PDS“. „Když se teď PDS nezmění, zredukuje se sama a nadlouho na východní stranu. To musí vědět každý, kdo projekt malicherně kritizuje“, řekl Gysi. Dolnosaský volební lídr Karl-Ludwig Strelen mezitím ostře kritizoval obě strany za jejich snahu použít tento název při volbách do Spolkového sněmu: „Rozhodnutí obou stranických špiček je nepřípustné. Přijatelný je jen celospolkově jednotný název“, řekl Strelen. PDS a WASG se nedávno dohodly na názvu strany „Demokratická levice. PDS“. Zemské organizace však mají právo rozhodnout se svobodně, zda název své kandidátní listiny pro předpokládané zářijové volby do Spolkového sněmu nezmění.

Gysi dnes zdůrazňoval své rozdíly vůči stanoviskům Lafontaina. Je mnoho souladů, ale „také rozdílů“. Distancoval se tak od použití slova „Fremdarbeiter“. Touto volbou slova, které dosud používají jen pravicoví radikálové, nastavil Lafontaine špatný kurs, „o čemž musíme mluvit“. Je však správné, že  „musíme v celé Evropě zabránit mzdovému dumpingu, a to ze sociálních důvodů i důvodů zabránění nepřátelství vůči cizincům“.

Gysi tvrdil, že se levicový blok orientuje i na protestní voliče, kteří při předchozích volbách volili pravicové extremisty. Všechny strany by se měly starat o voliče, „kteří se nechali zmást a věří na sociální alternativu od pravice“. Nevzdává „žádného teenagera, který má v hlavě hnědou limonádu“.

Útoky od SPD

Stiegler (s expertem na trh práce Klausem Brandnerem): Ostré útoky proti levicovému blokuSPD dnes levicový blok ostře napadla. Na začátku zemského sjezdu bavorské SPD v Hofu řekl její předseda Ludwig Stiegler s odvoláním na Oskara Lafontaina: „Kdo rozpolcuje, ten škodí a je užitečným idiotem pravice.“

Předseda SPD Franz Müntefering v Berlíně současně oznámil, že s plánovaným levicovým blokem povede střet „bez ohledů a beze strachu“. Máme tu co dočinění se „stranickými rychlokvaškami“, kteří nepochopili, že „na blahobyt je si třeba nejprve vydělat, než ho můžeme dělit“, řekl Müntefering s ohledem na plánovanou vrcholnou kandidaturu Lafontaina za WASG.

Berlínskému Tagesspiegelu řekl lídr Gysi, že by si ve střednědobém horizontu uměl představit spolupráci plánovaného nového levicového bloku s „levicovou SPD“. Pokud se SPD pootočí doleva, „dá se později znovu mluvit o spolupráci“, řekl. Koalici v roce 2005 však vyloučil. Šéf SPD Franz Müntefering vyloučil spolupráci. „SPD s PDS na spolkové úrovni nespolupracuje. A u toho zůstane“, řekl časopisu „Bild am Sonntag“.

Z originálu článku Lafontaine hofft, Gysi bangt v časopisu Spiegel z 18. 6. 2005 přeložil Milan Neubert.