Část z nich se toti stále řídí heslem "s komunisty se nemluví". - Jednám se zástupci vech politických stran, odpovídá trpělivě Paroubek, nabízel jsem to i ODS, ale raději li hrát tenis.
Protáhlý obličej měl Miroslav Kalousek, kdy reagoval na zprávu o tomto setkání. Pohrdání těmi, kdo podle sociálních demokratů vráeli ČSSD při Grossově aféře nů do zad, pociují v této straně veobecně, vyjádřil ho v televizi i Paroubek. Nyní lze nyní přidat radu, e lidovci mohou vyskakovat jen do výe svých volebních preferencí. Po pondělku je zřejmé, e by se po volbách nemusela vytvořit koalice ČSSD - ODS, o ní se od nástupu Paroubka mluví i jako o otevřeném pokračování opoziční smlouvy Miloe Zemana s ODS Václava Klause. Se vzrůstem preferencí ČSSD, pokud nebudou odebírat hlasy KSČM, je moná i meninová vláda ČSSD s tolerancí KSČM.
Zatím mají obě strany dohromady jen 33 procent preferencí, ale pokud sympatie k ČSSD porostou, obely by se obě strany i bez lidovců, kteří jsou se svými 6,4 procenty hlasů zatím nezajímaví. I kdy nevím, co si bez nich počneme, jejich účast ve vech vládách od roku 1921 nám závidí celý svět - to nikde nemají.
Takové debaty s protokolární a mediální parádou jako v Kramářově vile přispívají ke sblíení politických programů, či spíe zaměření obou stran. To by usnadnilo vytvoření tandemu ČSSD-KSČM, a znesnadnilo vládní spolupráci ČSSD s ODS.
Politický negativismus dnení KSČM, výraznějí od úrovně krajských sekretariátů dolů, byl zatím největí překákou spolupráce s ní. Jako hromosvod za zločiny, bezpráví a zvůli diktatury let 1948 1989 slouí dnes KSČM často k zastírání viny lidí za jejich vlastní zbabělost či jetě horí pochybení před rokem 1990.
Novináři chtěli nyní slyet, jak se obě strany v Kramářově vile hádaly o obsah ústavy EU. Nedočkali se, na ten prý ani nedolo! Jistě není výhradám KSČM k obsahu ústavy konec. Ale oslabí-li se její negativismus, jen na lidi působí jako politický extremismus, zůstane Černý Petr v rukou ODS. Těch deset, dvacet procent vdy nespokojených, kteří v posledních letech postupně přecházeli od republikánů a dalí krajní pravice do skupiny nevoličů a ke KSČM, se budou nyní rozhlíet po ODS. Snad ji to příli nepokazí, i pravice by měla zůstat demokratickou.
Shoda a odlinost politického programu je při povolebních jednáních vdy významná, nechat si vyčítat zradu ideálů, hlásaných po léta či desetiletí, je riskantní. I proto by mohla dát ČSSD přednost KSČM ne ODS.
KSČM, vyvedená z ghetta, je vdy lepí ne KSČM v ghettu. To platí o kadé straně. Nemusí se přitom stát spojencem kadého občana či politické strany, ale bude kvalifikovaným oponentem. Neblahé dědictví Václava Havla, který po liberálním začátku z let 1989 - 1990 propadl iracionálnímu antikomunismu, a KSČM jako prezident republiky diskriminoval, musíme překonat. Paroubek je první předseda české vlády, jemu to nečiní větí problém.
Právo, 22. 6. 2005, Petr Uhl