Schröderova vláda nezískala důvěru, cesta k volbám otevřena

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 01. 07. 2005

BERLÍN - Německo učinilo další krok na cestě k předčasným parlamentním volbám. Kancléř Gerhard Schröder dnes podle očekávání nezískal důvěru poslanců.

Pro důvěru vládě hlasovalo 151 poslanců, 296 zákonodárců se vyslovilo proti ní a 148 poslanců se zdrželo. Výsledek odpovídá záměru, s nímž kancléř o hlasování požádal, a otvírá cestu k vypsání předčasných parlamentních voleb letos na podzim, rok před řádným volebním termínem.

Kancléř žádost o důvěru zdůvodnil tím, že po sérii porážek jeho SPD v zemských volbách je strana rozpolcena a její členové jednotně nepodporují hospodářské reformy vlády. Má-li vláda po sérii porážek pokračovat v reformách, potřebuje demokraticky potvrdit v nových volbách. Poslanci vládní koalice měli proto doporučeno zdržet se hlasování, aby kabinet důvěru nezískal.

Kancléř ještě dnes požádá prezidenta Horsta Köhlera, aby dolní komoru rozpustil a vyhlásil nové volby. Prezident má lhůtu na rozmyšlenou 21 dní, tedy do 22. července. Zda to učiní, není jasné. Kancléřův plán je z ústavního hlediska sporný a není vyloučeno, že některý z poslanců podá stížnost k ústavnímu soudu.

Poslanec Zelených Werner Schulz dnes plán ostře napadl a označil jej za absurdní účelové divadlo. „Já hlasovat nebudu,“ řekl před poslanci s tím, že plán poškozuje pověst parlamentu i jeho práva jako poslance. Následovali jej zřejmě i další čtyři kolegové, protože ze 600 přítomných poslanců jen 595 odevzdalo hlasovací kartičky. Pro vyslovení důvěry byla potřebná absolutní většina 301 hlasů.

Politické strany i obyvatelstvo ale s předčasnými volbami souhlasí, jakkoliv kontroverzní mohou z ústavněprávního hlediska být. Podle průzkumů vyhraje volby opozice. Podle médií je ale pro Schrödera přijatelnější odejít jako kancléř reformátor, než se ještě další rok bezmocně dívat na to, jak SPD ztrácí body. Kromě toho má kancléř pověst bojovníka, který nejlepší výkony vždy podával ve zdánlivě ztracených situacích.

ČTK, 1. 7. 2005, 12:57

Náš komentář k hlasování o důvěře: Do SPD se vrátila dialektika.