Setkání Výborů za jinou Evropu

Autor: Karel Koą»ál <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Vydáno dne: 08. 07. 2005

První setkání "Francouzského levicového fóra" se uskutečnilo 2.-3. července v Arles.

Bylo svoláno a zorganizováno hnutím "Za sociální republiku". Setkalo se zde na 800 aktivistů, členů bývalých "Výborů za jinou Evropu", které se rozhodujícím způsobem zasloužily o vítězství francouzského "NE" neoliberální evropské ústavě v referendu 29. května.

Shromáždění, bohaté na diskuse, mělo proč být radostné: jeho účastníci mají za sebou vyčerpávající a vítěznou kampaň proti euroústavě.

Na setkání vystoupili m.j.: socialistický senátor, zakladatel hnutí "Za sociální republiku" (PRS) a průkopník socialistického "NE" euroústavě Jean-Luc Melenchon, předsedkyně KS Francie Marie George Buffetová, mluvčí trockistické LCR Olivier Besancenot, alterglobalizační rolnický aktivista José Bové, předseda hnuti ATTAC Jacques Nikonoff, universitní profesoři René Revol a Jacques Genereux, přední odborníci na Evropu a sociální stát.

Jednota levicového lidu odmítla ústavu. Aby přemohla Chiracovu vládu a její neoliberální politiku, musí postupovat levice jednotně. Na tom se shodli všichni účastníci.

Pro členy Socialistické strany Francie (PS) bylo toto shromáždění příležitostí zveřejnit svou předsjezdovou platformu. Socialistická strana koná 18. listopadu mimořádný sjezd. Hollandovo vedení svým fanatickým prosazováním "ANO" pro euroústavu přivedlo stranu na pokraj propasti, do tábora poražených, Chiraca, Giscarda, Berlusconiho, Schrödera ... Krizová situace, která vznikla v Socialistické straně, ohrožuje celou francouzskou levici. Je třeba tuto stranu zachránit. Proto levicoví socialisté, seskupení kolem senátora Melenchona, předloží společnou předsjezdovou platformu všech socialistů, kteří řekli "NE" v referendu. Jsou ale přesvědčeni, že nemohou získat většinou pouhými vnitrostranickými manévry a pouhým hlasováním členů strany. Mají v úmyslu se ve svém usilí opřít o voliče Socialistické strany, kteří ze 60 procent hlasovali proti euroústavě a tudíž i proti Hollandovu vedení. Je třeba přenést rebelii socialistického voličstva na půdu Socialistické strany samotné.

O budoucím kandidátovi celé levice na presidentský úřad se začíná teprve diskutovat. Je nabíledni, že pouze levicový politik, který řekl "NE" liberální ústavě, má šanci se prosadit v presidentských volbách v roce 2007.

V příštích měsících vzniknou nové platformy, nová hnutí, nová levice, vznikne nová levicové strana, která organicky vyjde z masového levicového "NE" v referendu 29. května.

6. 7. 2005

Karel Košťál, Socialistická strana a Hnutí za sociální republiku, Grenoble a Praha