PDS Sasko se přejmenovala na „Levicovou stranu“

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Vydáno dne: 11. 07. 2005

Drážďany - Strana demokratického socialismu (PDS) udělala rozhodující krok pro společnou spolkovou kandidátní listinu s Volební alternativou práce a sociální spravedlnost (WASG). O víkendu se její největší zemský svaz přejmenoval na „Levicovou stranu“ jako první článek PDS.

Sjezd strany v sobotu schválil nové jméno - jen jeden hlas byl proti - a tím se uvolnila cesta pro plánovaný blok s WASG. Na spolkové úrovni rozhodne o změně jména sjezd PDS příští neděli v Berlíně.

V Sasku se teď strana oficiálně jmenuje „Levicová strana. PDS zemský svaz Sasko“. Současně bude platit i krátký název „Levice. PDS“. Předsedkyně zemské organizace Cornelia Ernst řekla, že si PDS přeje urovnat cestu pro silný levicový blok a pro budoucí celoněmeckou Levicovou stranu. Jméno „Levicová strana“ se má stát symbolem nové naděje. Jde o to, aby se spojily síly pro úkol, který PDS sama neunese. Na první místo spolkové kandidátky pro Sasko byla nominována Katja Kipping - 27letá poslankyně zemského sněmu a spolková místopředsedkyně PDS - následovaná členem spolkového předsednictva WASG Axelem Troostem z Brém.

Lídr WASG Oskar Lafontaine v neděli ostře kritizoval daňové plány CDU a CSU. Bývalý šéf SPD prohlásil v Saarbrückenu na prvním zemském sněmu WASG v Sársku: „Černí chtějí zvýšit DPH o dva procentní body, protože se bojí více zdanit bohaté.“ Lafontaine se vehementně ohradil proti pokusům „stavět ho do pravého rohu“. Zatímco pravice štve proti zahraničním pracovníkům s hesly jako „pryč s těmi, kdo stlačují mzdy“, obrací se levice proti podnikatelům, kteří je vykořisťují.

SPD a Zelení opětovně kategoricky vyloučili koalici s novou Levicovou stranou. „Lafontaine nám mezitím vypelichal na malého Haidera. To už je nebezpečné“, řekl generální tajemník SPD Klaus Uwe Benneter novinám «Rhein-Neckar-Zeitung» a prohlásil: „Schröder by byl poslední, kdo by se nechal zvolit kancléřem hlasy takových lidí“. Také šéfka klubu Zelených Krista Sager prohlásila pro «Netzeitung», že pro její stranu nepřichází v úvahu koalice s levým blokem a s jeho „do minulosti zahleděnou, neperspektivní politikou“.

Podle informací zpravodajského časopisu «Der Spiegel» prý dostává Lafontaine od nakladatelství Axel-Springer měsíčně přes 5000 Euro. Tento politik údajně trval na výplatě těchto částek, ačkoliv po návratu do aktivní politiky již jako sloupkař v novinách «Bild» nepracuje.

Při nedělním setkání WASG s PDS v Mnichově se znovu rozhořel spor o pojmenování Levicové strany. Zakladatel WASG Klaus Ernst odmítl, aby měla nová strana i na Západě přídomek PDS. „PDS není na Západě úspěšná, a tak by byli mnozí na Západě přídomkem PDS zbytečně zatíženi“, řekl. Bavorská mluvčí PDS Eva Bulling-Schöter poté vyjádřila starost mnoha soudruhů, že se „náhle ocitnou zase v sociálně demokratické straně“. Rozhněvané ohlasy ze strany WASG sklidil člen spolkového předsednictva PDS Elke Breitenbach z Berlína, který Lafontainovi předhodil jeho „rasistické výroky“ a požadoval od něj omluvu za výraz „Fremdarbeiter“

Zprávu AP z 10. 7. 2005 přeložil Milan Neubert