Členové WASG hlasují pro blok s PDS

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Spiegel, Vydáno dne: 15. 07. 2005

Velkou většinou odhlasovali členové WASG v referendu spojení s PDS. 81,78% hlasovalo pro blok obou levicových stran.

Fürth - Výsledek hlasování sdělil člen předsednictva Klaus Ernst. Při hlasování šlo o otázku, zda členové akceptují kandidaturu zástupců WASG na otevřených kandidátních listinách budoucí Levicové strany pro předčasné volby do Spolkového sněmu.

Ernst apeloval na PDS, aby tento víkend svým přejmenováním uvolnila cestu bloku, a tím silné politické levici v příštím Spolkovém sněmu. O tom rozhodne spolkový sjezd PDS v neděli v Berlíně.

Spolkový sjezd WASG 3. července v Kasselu s blokem velkou většinou souhlasil. Rozhodnutí však výslovně podléhalo potvrzení všech členů Volební alternativy v referendu.

Vedoucí představitelé PDS propagovali krátce před nedělním sjezdem naléhavě přejmenování na Levicovou stranu. Ministr práce v Meklenbursku-Předpomoří Helmut Holter vyjádřil důvěru, že se pro přejmenování vytvoří nutná dvoutřetinová většina. Uvnitř PDS však vidí jak skepsi, tak naději. Vychází ale z toho, že „nalezneme programový kompromis, který zřetelně způsobí, že tato Levicová strana bude v Německu existovat trvale“, řekl Holter v rádiu Eins RBB. Varoval před tím, aby projekt ještě nezkrachoval v důsledku zákopových bojů.

Článek WASG-Mitglieder stimmen Bündnis mit PDS zu ze dne 15. 7. 2005 přeložil M.N.