Levicový blok si dále polepšuje

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Spiegel, Vydáno dne: 16. 07. 2005

Průzkum veřejného mínění
Blok z PDS a WASG je dále na postupu. Levicová strana s lídry Oskarem Lafontainem a Gregorem Gysim měla v posledním průzkumu veřejného mínění 12 procent.

Berlín - V porovnání s předchozím týdnem si při průzkumu agentury TNS-Emnid pro noviny „Berliner Morgenpost am Sonntag“ polepšil levicový blok o jeden procentní bod na 12%. Ve východním Německu dosahuje tato strana 30%, a je tak nejsilnější stranou před CDU s 29%. V západním Německu by PDS a WASG volilo 7%.

Celospolkově má podle průzkumu CDU/CSU neměnných 43%. SPD ztratila procentní bod a přijde si na 27%. Zelení a FDP mají stále 8% a 7%.

Každý desátý sympatizant Levicové strany myslí pravicově extremisticky, hlásí noviny „Bild“ s odkazem na další studii TNS-Emnid. Podle ní je vysoké i souznění politicky frustrovaných. Každý šestý potenciální volič v průzkumu udal, že nechce mít „s politikou vlastně nic co dočinění“ nebo že volit nepůjde.

Průzkum ukazuje, že SPD ztratila své voliče alespoň ve východním Německu ve prospěch Levicové strany. Existence bloku stojí sociální demokraty asi tři až čtyři procentní body.

Článek Linksbündnis legt weiter zu ze Spiegel-Online 16. 7. 2005 přeložil Milan Neubert