Hirošima vzpomínala na jaderný útok z roku 1945

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Novinky, Vydáno dne: 06. 08. 2005

Desetitisíce lidí z celého světa se v sobotu shromáždily v japonské Hirošimě, aby si chvilkou ticha a obětováním vody a květin připomněly okamžik, kdy před 60 lety na toto město dopadla atomová bomba.

HIROŠIMA - V Parku míru na Ústředním náměstí v místě epicentra výbuchu se sešlo více než 55 tisíc lidí. Chvilkou ticha uctili památku obětí v 8:15 hodin místního času (O1:15 SELČ), tedy ve chvíli, kdy se nad Hirošimou rozzářilo ničivé „druhé slunce“. V tuto chvíli se v celém městě rozezněly zvony a lidé na ulicích se zastavili se skloněnou hlavou.

Do konce roku 1945 zemřelo v důsledku exploze atomové bomby 140 tisíc lidí z tehdejších 350 tisíc obyvatel Hirošimy. V letech 1946 až 1951 přibylo dalších 60 tisíc obětí a na komplikace spojené s ozářením umírají lidé dodnes.

Varování světu

Sobotní vzpomínky se účastní i japonský premiér Džuničiró Koizumi. Hlavním mluvčí je starosta Hirošimy Tadatoši Akiba, oponent politiky amerického prezidenta George W. Bushe. „Tento 6. srpen ... je časem dědictví, časem probuzení a závazků, v nichž jménem obětí bomby usilujeme o likvidaci jaderných zbraní a zajištění skutečného světového míru,“ prohlásil Akiba.

Podle jeho slov pět světových jaderných velmocí - Spojené státy, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína, stejně jako Pákistán, Indie či Severní Korea, které jaderné zbraně testují, „ohrožují lidské přežití“. Ke kontrole a rozumného užívání jaderné síly dnes svět vyzval i generální tajemník OSN Kofi Annan.

Akce i v USA

Tichou manifestaci před jadernou laboratoří v Kalifornii na dnešek chystají američtí pacifisté a buddhisté. Organizátoři očekávají, že se před branami laboratoře Lawrence-Livermore, asi 70 kilometrů jihovýchodně od San Franciska, shromáždí několik set osob. Jejich manifestace má být „výzvou k zastavení vývoje jakékoli nové generace bomb“, říká Tara Dorabji, členka organizátorské skupiny Seeds of Change.

Laboratoř Livermore je podle jejích slov „zařízením prvořadého významu pro výrobu jaderných bomb“. V komplexu pracuje více než 8000 osob a jejich výzkum financuje americké ministerstvo energetiky.

Novinky, 6. 8. 2005 15:04 - 16:01