Lafontaine se cítí být dědicem Brandta

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Spiegel, Vydáno dne: 11. 08. 2005

Oskar Lafontaine prohlásil své politické konkurenty za nedůvěryhodné. Levicovou stranu a sebe vidí naopak tento volební lídr jako pokračovatele tradice politiky Willyho Brandta, legendy SPD.

Drážďany - „Já jsem sociální demokrat ve smyslu politiky, kterou SPD zastávala v éře Willyho Brandta a až do roku 1998, řekl Lafontaine novinám „Sächsische Zeitung“. „Program Levicové strany jde v tradici této politiky“, tvrdil volební lídr, který byl až do svého překvapivého odchodu v březnu 1999 předsedou SPD.

„Levicová strana bude vládnout“, řekl Lafontaine. Chce zlepšit osud těch, kteří nebyli v posledních letech zastoupeni ve Spolkovém sněmu. „To jsou pracující, důchodci a nezaměstnaní“. Ostatní strany zastoupené ve Spolkovém sněmu jsou odpovědné za snižování mezd, důchodů a podpory v nezaměstnanosti. Všechny podporovaly Agendu 2010, Hartz IV (názvy pro části reformy německých financí - pozn. překl.) a války odporující občanským právům, řekl Lafontaine. „Proto nemáme při sestavování vlády žádného partnera“, prohlásil Lafontaine.

Bývalý sárský ministerský předseda kritizoval nedůvěryhodnost politických konkurentů. „Když (spolkový kancléř Gerhard) Schröder slibuje, že nebude krátit důchody, tak každý ví, že on už jednou národ v této otázce obelhal“, řekl Lafontaine. I v tomto volebním boji se bude zase lhát v takovém rozsahu, že už to není vůbec únosné. Program Levicové strany je naproti tomu v porovnání s jinými stranami „seriózně financován“, ujišťoval bývalý ministr financí.

Z článku Lafontaine sieht sich als Erbe Brandts z 11. 8. 2005 přeložil M.N.