Mezi francouzskými socialisty přituhuje

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Haló noviny, Vydáno dne: 29. 08. 2005

PAŘÍŽ - Většina francouzských politiků je ještě na dovolené, ale v největší opoziční formaci, Socialistické straně (PS), už jakoby se brousily nože k zúčtování mezi dvěma hluboce rozdělenými vnitřními proudy. Padla už i výzva k vytvoření nové strany a oficiální mluvčí PS považoval za nutné připomenout, že místo střetu mezi sebou je nutné se soustředit na střet s vládní pravicí.

Strana je rozdělena od květnového referenda, ve kterém Francouzi odmítli návrh ústavy EU. Většina socialistů tehdy v rozporu s linií vedení hlasovala proti přijetí ústavy. Vedení přitom vycházelo z předchozího vnitrostranického hlasování, v němž se většina vyslovila naopak pro. Vůdčí postavou neposlušných byl bývalý premiér Laurent Fabius, oficiální linii reprezentoval první tajemník strany François Hollande.

Střet mezi oběma proudy se čeká na listopadovém sjezdu strany, ale blýskat se začíná už teď. Před nedávnem zazněla z Fabiusova tábora výzva ke změně kurzu strany a obvinění, že Hollande socialisty rozdělil, opovrhuje jinými levicovými formacemi a je shovívavý k vládě. Druhá strana kontrovala obviněním Fabiuse z taktizování a ze snah zmocnit se celé strany.

Ve hře je také, kdo bude kandidátem socialistů v prezidentských volbách v roce 2007. I když nikdo z nich to oficiálně neřekl, prezidentské ambice se (kromě jiných představitelů PS) přisuzují jak Hollandeovi, tak Fabiusovi. Výsledek referenda posílil pozice druhého na úkor prvního a chystaný sjezd bude v tomto směru dalším vodítkem.

Bývalý premiér Michel Rocard, který je jednou z historických postav strany, ovšem tento týden prohlásil, že pokud na sjezdu vyhraje Fabiusova linie, bude to znamenat zemětřesení a následný rozkol. Bude prý také nutné vyřešit ve straně stoletý spor mezi pseudomarxisty a skutečnými reformisty. Oba tábory, z nichž žádný nechce vypadat jako vinný rozdělením strany, tuto výzvu k roztržce odmítly.

Oficiální mluvčí strany Julien Dray v reakci na zvýšení tónu v debatě obou proudů prohlásil, že jediné střetnutí, jemuž musí PS věnovat energii, je střetnutí s pravicí. Podlehnout provokaci by byla nejlepší služba poskytnutá vládě, řekl.

V loňských regionálních volbách i volbách do EP socialisté jasně porazili vládní pravici, což v nich vzbudilo velké naděje ohledně příštích prezidentských i parlamentních voleb. Sjezd socialistů se bude konat 18. až 20. listopadu v Le Mans.

Haló noviny, 29. srpna 2005, (rj, čtk)