Váš VyVolený BigBrother

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 31. 08. 2005

Nevím jak Vám, ale mně leze Prima i Nova svými posledními aktivitami poněkud nadstandardně na nervy. Obě trumfly i veřejnoprávní ČT s jejím nedávným Největším Čechem. A to se na televizi v podstatě nedívám - stačí mi rozhovory s lidmi kolem.

Proto Vás chci dnes upozornit na něco úplně jiného, daleko komornějšího. Je to BigBrother, kterého si můžete VyVolit Vy, aniž ve svém podvědomí potlačíte vzpomínku na Orwellův stále aktuální román „1984“. Tuhle soutěž pořádá nevládní organizace Iuridicum Remedium a dostanete se k ní nejlépe na adrese http://www.bigbrotherawards.cz/. S televizními akcemi má tato soutěž ovšem v době globalizační jedno společné, totiž že se Velký Bratr hledá i v řadě dalších zemí světa. Zatím je jich myslím 16.

Kandidáty na ocenění v několika kategoriích může navrhovat každý. Z navržených kandidátů vybere výherce porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Ceny budou vítězům předány na veřejném slavnostním večeru v divadle Na zábradlí 28. října 2005.

Radím-li svému okolí akce typu VyVolení či BigBrother ignorovat, a to třeba i třikrát, jak říkal jeden starý český poněkud přisprostlý vtip, účast ve zmíněné soutěži doporučuji. Už jenom proto, abychom nezapomněli na slova George Orwella:

„Ať je kdekoli, ať spí či bdí, pracuje či odpočívá, ať je v posteli či ve vaně, může být sledován bez varování, aniž ví, že je sledován.“

Milan Neubert, 31. 8. 2005