Levicová strana táhne do boje proti „koalici všech stran“

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: AP, Vydáno dne: 01. 09. 2005

Lídři Levicové strany zahájili horkou fázi svého volebního boje prudkými útoky na koalici i opozici v Berlíně. Na manifestaci ve Frankfurtu nad Mohanem vytknul bývalý šéf SPD Oskar Lafontaine především své původní straně, že je zodpovědná za největší sociální demontáž ve Spolkové republice. Další vrcholný kandidát Gregor Gysi vyčetl spolkovému kancléři Gerhardu Schröderovi, e „odsociálnědemokratizoval“ SPD.

Před zhruba 600 posluchači vytáhli Lafontaine a Gysi mnohokrát do boje proti „koalici všech stran“. SPD, CDU/CSU, Zelení a FDP podle nich společně snížili sociální dávky a prakticky i mzdy a důchody. Zároveň mohutně ulevili ekonomice na daních, ale tenhle recept stejně nezabral, řekl Lafontaine. Nebyl tu ani růst, ani neklesla nezaměstnanost. Gysi tvrdil, že kdo tomu skutečně věřil, ten že by teď měl alespoň připustit, že teorie byla špatná a že tato politika ztroskotala.

Nikdo nevezme vážně sociální demokracii, která dělala po sedm let neoliberální politiku, když se bude teď krátce před volbami chovat zase jako levicová strana, řekl Lafontaine.Prudce napadl i Zelené. Jejich ministr zahraničí Joschka Fischer stával dříve vedle něho na mírových demonstracích, dneska však prohlašuje skoro každou vojenskou akci za správnou. A když by se stala spolkovou kancléřkou předsedkyně CDU Angela Merkelová, „změní se jen účes, ale ne politika, a to je trochu málo“.

Lafontaine podpořil výslovně pomoc obětem katastrofických záplav v USA, protože jde o pomoc lidem v nouzi a Američané Němcům dříve pomohli také. Oba vedoucí kandidáti levicové strany však vyjádřili naději ve změnu myšlení amerického prezidenta Gerge Bushe ve věci ochrany klimatu a životního prostředí.

Gysi výslovně pochválil spolkového kancléře Schrödera za to, že se na rozdíl od Merkelové vzepřel válce v Iráku. „Díky tomu vstoupí do dějin, ale skutečně jenom kvůli tomu“, dodal dlouholetý politik PDS. V rozporu s lidskými právy však byla i válka v Jugoslávii, které se Německo zúčastnilo. A Levicová strana bude i proti prodloužení mandátu v Afghanistánu, protože proti terorismu se válkou bojovat nedá.

Špatné je, že Schröder udělal z SPD druhou Unii. Za křesťanskodemokratického kancléře Helmuta Kohla byla daň z příjmu právnických osob ještě třetím nejdůležitějším zdrojem příjmů veřejného rozpočtu. To až Schröder ji nechal klesnout natolik, že by stát musel ještě podnikům během roku doplácet, kritizoval Gysi. Je podle něj nejvyšší čas na levicovou alternativu ve Spolkovém sněmu.

Zprávu agentury AP z 1. září 2005 přeložil Milan Neubert

Připomenutí významu zkratek: