Grebeníček chce odejít z čela KSČM

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: MF Dnes, Vydáno dne: 12. 09. 2005

Praha Šéf komunistů Miroslav Grebeníček, nejdéle sloužící polistopadový předseda politické strany, zvažuje po 12 letech odchod z čela KSČM.

Jestli symbol opoziční strany skutečně odejde, se rozhodne 1. října, kdy se překvapivým Grebeníčkovým záměrem bude zabývat mimořádné jednání širšího vedení komunistů. „Jak jste se to dozvěděli? Zatím to nehodlám komentovat,“ reagoval včera Grebeníček. Jeho odchod osm měsíců před parlamentními volbami může usnadnit vládní spolupráci mezi komunisty a ČSSD.

Grebeníček nechce vést KSČM

Miroslav Grebeníček záměr opustit předsednický post poprvé oznámil užšímu vedení KSČM v pátek na uzavřeném, bouřlivém jednání. K odchodu ho vyprovokovala stále hlasitější kritika, komunističtí předáci dokonce ani neschválili Grebeníčkův návrh „formy a metody práce“.

Další pak chtěli, aby se první místopředseda Vojtěch Filip stal volebním lídrem. To už Grebeníček nevydržel. „Dal nám vlastně vybrat: buď odejdu, anebo zůstanu, ale vy mne pak přestanete kritizovat,“ popsal jednání jeden z předních členů KSČM.

Původně plánoval osmapadesátiletý Miroslav Grebeníček dovést komunisty ještě do parlamentních voleb v červnu 2006 a pak odejít.

O tom, že jeho někteří kritici žádají odchod ještě před volbami, informují i stranické Haló noviny, jinak vždy k předsedovi stoprocentně loajální. O „potřebě oživit stranickou činnost“ teď najednou píší typickým slovníkem Rudého práva 80. let: „Na pátečním zasedání se diskutovalo o stylu a metodách práce, potřebě oživení stranické činnosti, personální politice i o tom, kdo povede stranu do voleb v příštím roce. Hovořilo se především o zvážení všech možností, jak přispět k ještě lepšímu volebnímu výsledku KSČM.“

Filip, lidská tvář KSČM?

Grebeníček byl po dvanáct let symbolem komunistů. A mimo jiné i kvůli němu zůstávají soudruzi v politickém ghettu a nikdo s nimi nechce otevřeně spolupracovat. Komunisté pod ním zůstávají nereformovanou stranou, radikální voliče si získává kritikou všeho po listopadu 1989.

„Žádná vláda posledních patnácti let nebyla s to vytvářet nová pracovní místa. Zato každá dokázala tunelovat jednou prostředky vybrané na důchody, jindy miliardy vybírané na politiku zaměstnanosti. Všechny parazitovaly na hodnotách vytvořených v minulosti,“ hřímal nedávno.

Pokud Grebeníček skutečně odejde, nahradí ho Vojtěch Filip, přezdívaný „Grebeníček s lidskou tváří“. Ten je pro ostatní politické strany přijatelnější - důkazem je fakt, že ho v roce 2002 bez potíží zvolily místopředsedou Poslanecké sněmovny. „Řadě sociálních demokratů bude příjemnější jednat s Filipem,“ říká politolog Miroslav Mareš.

MF Dnes, 12. 9. 2005, Václav Dolejší

Internetová verze z 12. 9. 2005 1:00 na serveru iDnes (ZDE) se od tištěné varianty liší jen drobnými úpravami.