Grebeníček nabídl funkci šéfa KSČM

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: iDnes, Vydáno dne: 12. 09. 2005

Miroslav Grebeníček odchází z čela KSČM. Setrvání ve funkci předsedy strany považuje za bezpředmětné. Vadí mu malá výkonnost stranických orgánů i poslanců, některé kolegy kritizuje kvůli odklonu od programu.

Tisková mluvčí KSČM Monika Hoření potvrdila, že je Grebeníček už pevně rozhodnut a že do 1. října, kdy o jeho případu rozhodne ústřední výbor, nebude hovořit s médii.

Kromě odklonu od programové orientace strany odstupuje Grebeníček i z dalších důvodů.

Ostrý tón není podle kolegů na místě

"Byl jsem dlouhodobě kritický k výkonnosti spolupracovníků, funkcionářů ÚV a poslanců strany," uvádí ve svém prohlášení. "Ambice některých jednotlivců jsou větší než jejich odborné předpoklady, praktický výkon funkce nebo morální kredit," dodává odstupující předseda.

Na ostrý tón Grebeníčkova prohlášení zareagovali už i někteří z jeho stranických kolegů.

"Reflexe činnosti druhých by měla začít sebereflexí," uvedl například europoslanec Miroslav Ransdorf. "Myslím si, že ta ostrost není na místě," dodal i místopředseda Jiří Dolejš. Podle něj je nejspíše motivovaná spekulacemi v tisku.

Jako o Grebeníčkově nástupci v čele komunistické strany se hovoří o místopředsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, který skončil loni na sjezdu v Českých Budějovicích při volbě předsedy jako druhý.

"Je jedno, kdo bude v čele strany, je důležitější, jak si povede strana jako celek," odpověděl na dotaz ohledně možných nástupců Ransdorf.

Filip ČTK řekl, že problémy s programovou orientací strany, kvůli nimž Grebeníček odstupuje, jsou "překonatelné prací". Na dotaz, zda si na jejich řešení ve funkci předsedy troufá, odpověděl: "Když bych dostal důvěru, tak ano."

Grebeníček až do roku 2008?

Grebeníček v prohlášení uvedl, že "termín doručení výpovědi mandátní smlouvy přizpůsobí doporučení příslušného stranického orgánu".

Tím je ústřední výbor, který by měl také rozhodnout o jeho nástupci. Filip nevyloučil, že by mohl ústřední výbor po Grebeníčkovi chtít, aby stranu vedl až do sjezdu, který se bude konat v roce 2008. Sám prý Grebeníčkovo rozhodnutí respektuje.

Grebeníček s úmyslem opustit vedení KSČM přišel podle Dolejše poprvé už v červnu a v pátek na zasedání výkonného výboru své rozhodnutí jen zopakoval. - více zde

Najít schopného nástupce prý nebude problém

"Nejedná se o žádný překvapivý krok. Jediné, co jsem dnes slyšel poprvé, jsou důvody k rezignaci. V pátek nám totiž říkal něco jiného," řekl Dolejš. I on připustil, že by mohl ústřední výbor chtít, aby Grebeníček ve funkci setrval do příštího sjezdu.

Grebeníček stál v čele strany 12 let. "Za tu dobu je určitě za co mu děkovat a také z čeho být unavený," tvrdí Dolejš. Najít schopného nástupce, který by byl novým impulsem a energií pro stranu, by podle něj neměl být problém.

iDnes, 12. září 2005 14:21