KSČM ještě ladí svůj postoj ke stalinismu

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Pravo, Vydáno dne: 12. 09. 2005

PRAHA - Komunisté se na pátečním zasedání výkonného výboru shodli, že do Atén na první sjezd Strany evropské levice (SEL) pojedou jako pozorovatel, který chce do SEL vstoupit. Do té doby budou muset doladit formulaci o stalinismu.

Sjezd se koná 29. října, přičemž KSČM loni v Římě propásla možnost stát se zakládajícím členem kvůli tomu, že její delegace na ustavujícím sjezdu nesouhlasila s tím, že stanovy obsahují kritiku stalinistických zločinů.

„Mezi oběti stalinských metod řízení společnosti patřili i komunisté, ovšem to se do schématu antikomunistů nehodí,“ zdůraznil v pátek šéf KSČM Miroslav Grebeníček.

Připomněl, že v Německu stále stojí pomníky Karlu Marxovi a Rose Luxemburgové. „Jen v ČR se kádrují i zavraždění a umučení. To KSČM odmítá,“ dodal.

Podle svých slov „ostře kriticky posuzuje nezákonnosti minulosti“ a vyslovil „politování nad jejich projevy ve všech podobách a neodčinitelných důsledcích“.

Šéf KSČM se také postavil proti „lživému obviňování KSČM z údajného neostalinismu, vědomého používání tzv. stalinských či neostalinských metod dnes“.

Podle Grebeníčka by KSČM měla vystupovat jako politická síla, „která nabízí nová řešení, kritizující nejen současný nedokonalý stav, ale také velmi konkrétně ten předlistopadový, jehož klady bude zároveň stejně kvalifikovaně obhajovat“.

Grebeníček nesouhlasí s termínem „komunistický režim“. Uvedl, že v Německu jsou „důslednější, když hovoří o diktatuře SED“.

Právo, 12. 9. 2005