Grebeníček už těžko může vzít své slovo zpátky

Autor: Vojtěch Filip <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 14. 09. 2005

Rozhovor Jitky Götzové s místopředsedou sněmovny a KSČM Vojtěchem Filipem pro Právo

* Jste jeden z mála představitelů KSČM, který se v pondělí nechal slyšet, že ústřední výbor rezignaci předsedy Miroslava Grebeníčka přijme. Z čeho tak usuzujete?

Z reakcí členů výkonného výboru na posledním jednání, kdy zdůrazňovali, že respektují rozhodnutí předsedy a že je to jeho iniciativa. Poděkovali mu za práci s tím, že po dvanácti letech ve funkci může být unaven a že ve prospěch strany je schopen nabídnout jinou alternativu.

* A co další váš výrok z téhož dne, že ústřední výbor předsedu přiměje, aby zůstal až do VII. sjezdu, tedy další tři roky? Jak to jde dohromady?

Jde to, protože se sejdou krajské reprezentace a zástupci okresů. Ti budou mít stanoviska základních organizací, kde nálada členů může být jiná. I s touto alternativou musíme počítat, respektive Miroslav Grebeníček. Jeho nikdo z funkce neodvolává, chce odejít sám.

* Pokud Grebeníček považuje za „bezpředmětné“ své setrvání ve stranické funkci, tak proč ústřední výbor nevezme 1. října tuto rezignaci jako fakt? K čemu je ona třínedělní lhůta? Aby třeba předsedu „donutil“, použiji-li vaše slova, vést KSČM dál?

Grebeníček svůj odchod avizoval už na loňském sjezdu. Žádná mimořádná situace v KSČM nenastala a není pravda, že máme mezi sebou hádky nebo nesváry. Předseda se prostě rozhodl nepokračovat poté, co nebyl přijat dokument o formách a metodách práce KSČM. Bohužel, to jeho vyjádření, že považuje za bezpředmětné být předsedou, je pro mne velmi kategorické, které se těžko dá vzít zpátky.

* Zmíněný dokument ale vypracoval místopředseda Karel Klimša, který se jednoznačně postavil za předsedu.

To je sice pravda, ale odpovědnost má předseda.

* Z vyjádření komunistů v posledních dvou dnech vyplývá, že se změnám ve vedení nebrání, naopak je vítají. Co říkají řadoví členové? Jsou nakloněni více vám, nebo předsedovi?

Slyším obě názorové skupiny, ale hodně lidí říká: když to nechce Mirek dělat, tak to vezmi, aby nebylo žádné vakuum.

* Po loňském sjezdu v Českých Budějovicích předseda v euforii nad svým vítězstvím prohlásil, že jsou kolem něj -„alfa samce“ - alfa samečci, výborní funkcionáři, kterými bude nepochybně vystřídán. Mluvil jste už tento týden s Grebeníčkem o své připravenosti převzít po něm funkci?

Řekl jsem to v pátek na výkonném výboru a od té doby jsem s ním nemluvil. Měl jsem hodně práce.

* Už jste také od svých spolustraníků zaznamenal úvahu, že kulantním řešením by bylo pasovat Grebeníčka do funkce čestného předsedy?

To není nic špatného.

* Co by se v KSČM změnilo pod vaším velením? Vaši političtí rivalové tvrdí, že vy a Grebeníček je jako prašť a uhoď.

Političtí odpůrci ať si myslí, co chtějí. Budu dávat větší důraz na spolupráci s občanskou společností, což vyplývá ze závěrů posledního sjezdu. Ať už kdokoliv případně převezme funkci předsedy, měl by se dál s Grebeníčkem radit.

* Je podle vás už načase nějak více se domluvit se soc. demokraty?

Komunikace je standardní, už bych na tom moc neměnil.

* Premiér Jiří Paroubek už ale vyjmenoval, co od komunistů očekává: vypořádat se s minulostí, podporovat zahraničněpolitické priority ČSSD a dodržovat rozpočtovou kázeň.

Nemůžeme podporovat zahraničněpolitickou linii soc. demokratů. Jsme suverénní politická strana, která má vlastní priority. Pokud jde o NATO, tak tam se s ČSSD neshodneme.

Právo, 14. 9. 2005, Jitka Götzová