Grebeníček: v době předvolební kampaně jsem pro KSČM přítěž

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 01. 10. 2005

PRAHA - Předseda KSČM Miroslav Grebeníček se na dnešním zasedání Ústředního výboru KSČM označil za přítěž strany před nadcházejícími volbami. „Jestliže někdo byl 15 let pohodlným terčem militantního antikomunismu, může se stát v době předvolební kampaně přítěží,“ řekl svým stranickým kolegům.

Očekává se, že výbor dnes vyhoví jeho žádosti o odvolání a novým šéfem KSČM zvolí dosavadního místopředsedu Vojtěcha Filipa. Úmysl rezignovat Grebeníček zveřejnil počátkem září. Dnes jednoznačně neřekl, že končí. Vinu na tom, že uvažuje o odchodu, nesou podle něj média, která mu nejsou nakloněna.

Někteří členové výboru stále ještě pochybují o tom, že je pevně rozhodnut odejít. „Myslím si, že podporu členské základny má, kdyby chtěl zůstat, tak ho nic nenutilo k tomu, aby odešel,“ míní šéf komunistické mládeže Zdeněk Štefek.

„Jsem přesvědčen, že pochopí, že zájem strany je přednější, a bude jednat podle svého prohlášení a nevezme ho zpět,“ uvedl naopak europoslanec Miroslav Ransdorf. Připomněl, že má Grebeníčkův případ některé společné rysy s postupem někdejšího šéfa komunistické strany Jiřího Svobody v roce 1993. Ráno se prý Svoboda rozloučil s pracovníky ústředního výboru KSČM, na odpoledním zasedání výkonného výboru ale všechno otočil a začal si klást podmínky, připomněl Ransdorf.

Ve více než čtyřicetiminutovém projevu kritizoval Grebeníček místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše za jeho snahu o prosazení omluvy za stalinistické zločiny komunismu a další své dlouhodobé kritiky - senátora KSČM Vlastimila Balína a jihočeského šéfa KSČM Petra Braného.

Nepřímo Grebeníček napadl i Ransdorfa. Řekl, že někteří neúspěšně usilovali o vedoucí funkci a pak zatrpkli. Ransdorf propadl na loňském sjezdu při volbě předsedy. „Já myslím, že dělám práci v Evropském parlamentu, na které se zatrpklost neprojevuje,“ uvedl europoslanec s tím, že se Grebeníček o jeho práci nezajímá. Dolejš řekl, že se pouze přihlásil k omluvě za minulost, kterou přijal polistopadový mimořádný sjezd a kterou považuje za stále platnou. „Škoda, že tu nebudete v uzavřené části,“ řekl ČTK viditelně rozhněvaný Balín. Organizátoři zpřístupnili novinářům pouze Grebeníčkův projev.

Velký prostor dal Grebeníček také úvahám o možnosti spolupráce s ČSSD. Zdůraznil, že KSČM musí před možnou povolební spoluprací levice diskutovat o svém programu. Konstatoval, že protikomunistické křídlo ČSSD bude po volbách proti přímé spolupráci. ČSSD podle něj ve vládě s lidovci a unionisty dává přednost veřejné chudobě a soukromému bohatství a podporou Severoatlantické aliance zpochybňují mezinárodní právo. Zvlášť kritizoval sociální program ČSSD. Do souvislosti s nedávnou omluvou premiéra Jiřího Paroubka německým antifašistům dal vracení majetku soudy „kolaborantům“.

„Současný vládní slepenec bude dál ztrácet a nemusí vydržet do voleb. Jsme v nové situaci, na niž musíme zareagovat,“ konstatoval Grebeníček s tím, že komunisté se v této situaci nesmějí stát „pasivním kolečkem v orloji politických soupeřů“.

Zmínil koalici levicových stran z počátku 90. let Levý blok. Subjekt podle něj zkrachoval „kvůli jisté partě politických diletantů“. Bylo by ale podle něj špatné, aby si levice nechala vnutit vzájemné nepřátelství.

„Shodujeme se s Grebeníčkem v tom, že KSČM musí zůstat suverénní politickou stranou,“ uvedl Filip. Je prý také přesvědčen, že nemá smysl měnit zahraničně politickou orientaci KSČM a že NATO nemůže být pro komunisty jediným bezpečnostním aktérem na mapě Evropy.

ČTK, 1. 10. 2005