Očekává se, e výbor dnes vyhoví jeho ádosti o odvolání a novým éfem KSČM zvolí dosavadního místopředsedu Vojtěcha Filipa. Úmysl rezignovat Grebeníček zveřejnil počátkem září. Dnes jednoznačně neřekl, e končí. Vinu na tom, e uvauje o odchodu, nesou podle něj média, která mu nejsou nakloněna.
Někteří členové výboru stále jetě pochybují o tom, e je pevně rozhodnut odejít. Myslím si, e podporu členské základny má, kdyby chtěl zůstat, tak ho nic nenutilo k tomu, aby odeel, míní éf komunistické mládee Zdeněk tefek.
Jsem přesvědčen, e pochopí, e zájem strany je přednějí, a bude jednat podle svého prohláení a nevezme ho zpět, uvedl naopak europoslanec Miroslav Ransdorf. Připomněl, e má Grebeníčkův případ některé společné rysy s postupem někdejího éfa komunistické strany Jiřího Svobody v roce 1993. Ráno se prý Svoboda rozloučil s pracovníky ústředního výboru KSČM, na odpoledním zasedání výkonného výboru ale vechno otočil a začal si klást podmínky, připomněl Ransdorf.
Ve více ne čtyřicetiminutovém projevu kritizoval Grebeníček místopředsedu KSČM Jiřího Doleje za jeho snahu o prosazení omluvy za stalinistické zločiny komunismu a dalí své dlouhodobé kritiky - senátora KSČM Vlastimila Balína a jihočeského éfa KSČM Petra Braného.
Nepřímo Grebeníček napadl i Ransdorfa. Řekl, e někteří neúspěně usilovali o vedoucí funkci a pak zatrpkli. Ransdorf propadl na loňském sjezdu při volbě předsedy. Já myslím, e dělám práci v Evropském parlamentu, na které se zatrpklost neprojevuje, uvedl europoslanec s tím, e se Grebeníček o jeho práci nezajímá. Dolej řekl, e se pouze přihlásil k omluvě za minulost, kterou přijal polistopadový mimořádný sjezd a kterou povauje za stále platnou. koda, e tu nebudete v uzavřené části, řekl ČTK viditelně rozhněvaný Balín. Organizátoři zpřístupnili novinářům pouze Grebeníčkův projev.
Velký prostor dal Grebeníček také úvahám o monosti spolupráce s ČSSD. Zdůraznil, e KSČM musí před monou povolební spoluprací levice diskutovat o svém programu. Konstatoval, e protikomunistické křídlo ČSSD bude po volbách proti přímé spolupráci. ČSSD podle něj ve vládě s lidovci a unionisty dává přednost veřejné chudobě a soukromému bohatství a podporou Severoatlantické aliance zpochybňují mezinárodní právo. Zvlá kritizoval sociální program ČSSD. Do souvislosti s nedávnou omluvou premiéra Jiřího Paroubka německým antifaistům dal vracení majetku soudy kolaborantům.
Současný vládní slepenec bude dál ztrácet a nemusí vydret do voleb. Jsme v nové situaci, na ni musíme zareagovat, konstatoval Grebeníček s tím, e komunisté se v této situaci nesmějí stát pasivním kolečkem v orloji politických soupeřů.
Zmínil koalici levicových stran z počátku 90. let Levý blok. Subjekt podle něj zkrachoval kvůli jisté partě politických diletantů. Bylo by ale podle něj patné, aby si levice nechala vnutit vzájemné nepřátelství.
Shodujeme se s Grebeníčkem v tom, e KSČM musí zůstat suverénní politickou stranou, uvedl Filip. Je prý také přesvědčen, e nemá smysl měnit zahraničně politickou orientaci KSČM a e NATO nemůe být pro komunisty jediným bezpečnostním aktérem na mapě Evropy.
ČTK, 1. 10. 2005