Příští vláda? Stále není nic jisté

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Hospodářské noviny, Vydáno dne: 05. 10. 2005

Německo po volbách
Sondovací jednání dvou největších německých stran, SPD a CDU/CSU, o možnosti vytvoření vládní koalice, budou i nadále napínavá. Přestože se dnes zástupci stran sejdou již na třetí schůzce, zdaleka není jasné, zda bude mít nějaký závěr, či ne.

Zatímco CDU/CSU chce otázku „kdo bude kancléř“, vyřešit co nejdříve, SPD se staví proti. Podle ní by personální záležitosti měly být předmětem jednání až v jednáních o koalici. „Je přeci rozumné nejdříve zjistit, zda vlastně existuje společný základ, na kterém můžeme jednat,“ řekl včera šéf SPD, Franz Müntefering.

Ten si spolu s vedením strany i nadále pevně stojí za názorem, že má kancléřem být Gerhard Schröder. Ten přitom v pondělí prohlásil, že nechce stát stabilní vládě „v cestě“. Schrödera jako kancléře ale CDU/CSU odmítá. Dokonce již hrozí tím, že v případě, že sociální demokraté neustoupí, jednání krachnou či přinejmenším budou na čas přerušena.

Dnešní setkání by proto podle odhadů odborníků mohlo trvat dvě až tři hodiny. To současně ale nevylučuje, že může trvat jen několik minut, a to v případě, že CDU/CSU další jednání podmíní dohodou na tom, kdo bude kancléřem. „Ke koaličním jednáním nedojde, dokud nebude jasné, že SPD akceptuje tu skutečnost, že naše kandidátka na post kancléře, Angela Merkelová, bude kancléřskou ve velké koalici,“ řekl televizní stanici ARD generální tajemník CDU, Volker Kauder.

Všechny tábory a odborníci se přitom nemohou shodnout na tom, jak Schröder svůj výrok o stabilní vládě vlastně přesně myslel - zda se tím vzdal pouze nároku svého či celé strany. Podle šéfa SPD tento signál přitom nebyl žádnou novotou. „Schröder již v minulosti opakovaně řekl, že nejde o něj osobně, ale o to, kdo může rozumně Německo vést,“ tvrdil Müntefering. Vše, co se týče vlády a její podoby, by se přitom nemělo projednávat při jednáních sondovacích, ale až při vážných jednáních o koalici. Podle některých pozorovatelů tak SPD doufá, že výměnou za post kancléře dosáhne ústupků CDU/CSU v některých obsahových bodech.

Na taktizování ale nezbývá mnoho času. Ve čtvrtek 18. října se má Spolkový sněm sejít na svém prvním zasedání a má být zvoleno jeho předsednictvo. Pokud chce SPD získat například post druhého místopředsedy, pak by o tom do té doby měla s CDU/CSU jednat. Příští pondělí chce navíc o formě volby jednat rada starších.

Jisté nicméně je, že dnes ke krachu celého jednání ještě nedojde, a to i v případě, že se Müntefering i nadále bude bránit vzdát se Schrödera jako kancléře. O dalším postupu se totiž ve čtvrtek budou radit jednotlivá vedení stran, která teprve rozhodnou, co se bude dít dále. Teoreticky by přitom mohla rozhodnout již i o zahájení jednání o vytvoření koalice. V pátek a v sobotu se ale zřejmě žádné setkání CDU/CSU a SPD konat nebude, jelikož je Schröder na návštěvě v Rusku.

„Teď přichází na řadu velké umění diplomacie,“ cituje ve svém dnešním vydání deník Handelsblatt jednoho z členů vedení frakce unie. Zároveň si ale někteří členové strany myslí, že pozice obou stran zdaleka nejsou tak neslučitelné, jak se zdá. „Myslím si, že to spíše bude plynulý přechod do dalších jednání,“ řekl Handelsblattu jeden z členů CDU, který je blízký Merkelové. „Je jedno, zdali se o kancléři rozhodne na sondovacích jednáních či při prvním koaličním jednání. To už je rozdíl několika milimetrů,“ dodal.

Hospodářské noviny; 5. října 2005, Barbara Bublíková