Velká koalice pod vedením Angely Merkelové brání změně politiky

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 04. Kolektivní práce, Zdroj: Sozialisten.de, Vydáno dne: 12. 10. 2005

Předsedající frakce Levicové strany.PDS ve Spolkovém sněmu Gregor Gysi a Oskar Lafontaine vydali ke koaliční dohodě Unie (CDU/CSU) a špiček SPD o rozdělení rezortů a personálním obsazení toto prohlášení:

Velká koalice brání naléhavě nutné změně německé politiky směrem k politice sociální spravedlnosti, k mírové zahraniční politice, k rovnosti šancí ve vzdělávání a ke srovnání životních poměrů na Východě a Západě.

SPD odmítla nést důsledky ze své volební porážky a nerozloučila se se svou - ve volbách poraženou - politikou snižování sociálních dávek, důchodů a platů (Hartz IV a Agenda 2010). Taková změna politiky byla předpokladem toho, aby se vůle většiny voličů mimo Unii a FDP proměnila v politické konání a aby se mohlo spolupracovat i s Levicovou stranou.

Při rozdílení prebend ve spolkové vládě se teď dokonce opustilo i smysluplné spojení hospodářství a práce na jednom ministerstvu, jen aby se Edmund Stoiber ušetřil odpovědnosti za boj s nezaměstnaností.

První žena a navíc z Východu ve funkci kancléře mohla pro Německo znamenat velký přelom. Angela Merkelová se však bohužel o politiku rovnoprávnosti pohlaví a srovnání životních poměrů na Východě a na Západě právě nezasazuje. Odmítla i vyrovnání podpory v nezaměstnanosti.

Frakce Levice ve Spolkovém sněmu bude provádět rozhodnou opoziční politiku proti velké koalici, která pokračuje v kursu Agendy 2010, v kursu sociální demontáže a daňových dárků zámožným.

10. 10. 2005

Z originálu prohlášení Große Koalition unter Angela Merkel verhindert Politikwechsel přeložil Milan Neubert 12. 10. 2005