Cichlida plochohlavá

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 21. 10. 2005

Cichlida je plachá dravá rybka z jezera Malawi, která se skrývá v houštinách vysokých úzkolistých rostlin a která polyká svou kořist ocasem napřed. Samičky jsou zlatavé, zatímco plně dospělí samci s kresbou jiker na řitní ploutvi jsou modrozelení.

Modrozelení se jmenuje i zatím záhadné politické uskupení, které o sobě dalo vědět bleskovým průzkumem veřejného mínění. STEM na jeho základě tvrdí, že téměř polovina lidí by ve volbách dala hlas nové straně, jejíž program by odpovídal jejich představám. Takovou novou stranu by určitě volilo 13 procent lidí, spíše by ji nevolilo 33 procent a určitě ne 21 procent lidí.

ČTK informovala, že se Modrozelení chtějí zaměřit na boj s korupcí, přebujelou státní správu, nefunkční soudnictví a přístup lidí k informacím. Kdo se pamatuje na vznik Unie svobody či na různé jiné „výzvy“, výčet možných cílů si jistě sám doplní. Jednou z osobností, která Modrozelené oficiálně podporuje, je ostatně umělecký ředitel Divadla na Vinohradech Martin Stropnický, který byl ministrem kultury v Tošovského vládě a diplomatem.

Modrozelení, i když jsou zatím ve skrytu „houštin“, již zahájili předvolební boj. Začali útočit nejen na zvědavost lidí, ale už i na zrak svých spoluobčanů, byť jim nevykusují oči, jak to své kořisti dělává s oblibou malý draveček cichlida. První anonymní a předvolebně laděný billboard se objevil v Písku. Je založen na modré a zelené barvě, stejně jako inzerát na obrázku, který vyšel dnes v Právu.

Václav Havel slíbil ve volbách překvapení a Britské listy ho odhalily. Já si jen myslím, že po tomto odhalení se revitalizační program Občanského fóra pod názvem OF 2006, působící zatím pod krycím označením www.policejnistat.cz,  rychle změnil na Modrozelené.

Milan Neubert, 21. října 2005