Prohlášení sovětské vlády

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Vydáno dne: 21. 10. 2005

Moskva 23. října (ČTK) - Moskevský rozhlas vysílal 23. října toto prohlášení sovětské vlády: V pondělí večer oznámil president Spojených států Kennedy, že dal válečnému loďstvu USA rozkaz zadržovat všechny lodě plující na Kubu, vykonat na nich prohlídku a nepropouštět lodi se zbraněmi, které americké úřady označí za útočné.

Byl také dán příkaz k nepřetržitému a bedlivému pozorování Kuby. Tím zavádí vláda USA fakticky námořní blokádu Kubánské republiky. Zároveň se na americké základně Guantánamo, ležící na kubánském území, začala vyloďovat nová americká vojska a ozbrojené síly USA se uvádějící do bojové pohotovosti. Tyto bezpříkladné agresivní akce se president pokouší ospravedlnit řečmi o tom, že prý Kuba ohrožuje národní bezpečnost Spojených států.

Sovětská vláda znovu potvrzuje, že všechny zbraně, které má SSSR, slouží a budou sloužit k obraně proti agresorům. Za nynějších mezinárodních podmínek je skutečnost, že Sovětský svaz má silné zbraně, mj. raketové a nukleární, podle uznání národů celého světa rozhodujícím prostředkem, který zdržuje agresivní síly imperialismu od rozpoutání světové vyhlazovací války. Toto poslání bude SSSR i nadále plnit s veškerou neochvějností a důsledností.

Pokud jde o pomoc Sovětského svazu Kubě, má tato pomoc jediný cíl - přispět k obranyschopnosti Kuby. Jak bylo řečeno 3. září t. r. ve společném sovětsko-kubánském komuniké o pobytu kubánské delegace - E. Guevary a E. Aragoneze - v SSSR, vyhověla Sovětská vláda žádosti kubánské vlády, aby Kubě pomohla zbraněmi. V komuniké se praví, že tato výzbroj a vojenská technika jsou určeny jen pro obranné účely. Vlády obou zemí zastávají toto stanovisko pevně i nyní.

Rudé právo, 24. října 1962