Východoevropské strany nejsou dostatečně zastoupeny

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Zdroj: Lavka.info, Vydáno dne: 05. 11. 2005

Rozhovor internetového magazínu lavka.info u příležitosti 1. sjezdu SEL v Athénách s Jiřím Hudečkem, místopředsedou SDS, o integraci levicových stran do Strany evropské levice a o jejím geografickém rozšiřování za hranice EU

lavka.info: Jaký je váš vztah k další integraci evropské levice? Stačí, jak to je dnes?

Jiří Hudeček: Jasně že to nestačí. Uvítali bychom, kdyby to mohlo být dál geograficky i politicky. Domnívám se, že je východoevropský podíl - dokonce i východoevropský podíl Evropské unie - nedostatečně zastoupen. Zadruhé si myslím, že ještě nejsou zastoupeny některé proudy a strany.

lavka.info: Která témata podle tebe ještě stále rozdělují strany Evropské levice v pohledu na její další integraci?

Jiří Hudeček: Těch je víc. Jako nejdůležitější vidím otázku rozsahu integrace, tj.  zda mají být zvány jen strany ze států EU či zda má jít o více států a stran. Pak je to otázka vztahů k vlastním dějinám a důsledků, které se z nich vyvodí. A pak jsou tu samozřejmě praktické otázky, tj. jak by se měly platit členské příspěvky nebo jaký by měl být vztah z EP či klubu v EP. Není to tedy vždy ideologické rozštěpení, nýbrž to má také více praktických aspektů.

lavka.info: Jaké vidíš perspektivy tvé strany, tedy české SDS, v dalších letech?

Jiří Hudeček: To se dá velmi těžce povědět. My jako v současnosti neparlamentní strana nezískáváme od státu žádné peníze, takže si musíme platit všechno z vlastních peněz, a to je také někdy trochu obtížné. Na politické scéně v ČR máme mnohem obtížnější situaci než parlamentní strany a takhle to není jen pro nás, nýbrž pro všechny strany, které také nejsou v Parlamentu. Tyhle diskriminační podmínky by se měly změnit, aby se prohloubila demokracie.

Originál rozhovoru z 29. 10. 2005 naleznete ZDE.