Müntefering kritizuje ukecané soudruhy

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Spiegel, Vydáno dne: 05. 11. 2005

Článek ukazující na krizi v SPD
Odcházející předseda SPD Müntefering vidí vážné nedostatky své strany ve stylu komunikace. Informace předávané médiím prý dál straně nebudou pomáhat – ale ani dnes se tímto doporučením nechtějí všichni soudruzi držet.

Berlin/Walsrode – S ohledem na mnoho veřejných prohlášení ze strany SPD k volbě Andrey Nahlesové generální tajemnicí strany a k jeho vlastnímu odchodu provedl Müntefering na zemském sjezdu dolnosaské SPD ve Walsrode výraznou kritiku směrovanou do vlastních řad: „Lehkost, s jakou v médiích mluví jeden přes druhého, ta nás zabije.“ Je prý politováníhodné, že neexistuje skoro žádné grémium, v němž by se hovořilo otevřeně. On prý byl přitom stále dosažitelný a je i dnes. Kdo chce mluvit o něm, ten by se na něj měl obrátit, řekl Müntefering. „Víra, že lze něčeho dosáhnout informacemi pro média, je chybná“, podtrhl.

Müntefering apeluje na vlastní stranu, aby znovu nasměrovala svůj pohled na aktuální problémy Německa. „Musíme teď mluvit o tom, jak můžeme dělat pořádnou politiku pro tuto zem“, řekl Müntefering, který minulé pondělí ohlásil svůj odchod z úřadu poté, co se nedokázal prosadit ve sporu o post generálního tajemníka SPD.

SPD se prý nesmí soustředit v koaličních jednáních na volební výhled v roce 2009, varoval Müntefering. Velká koalice prý nyní může obstát jen při „sladěném jednání“ partnerů, pokračoval. Na konci první velké koalice z let 1966-69 získaly obě velké strany na podpoře u voličů, připomněl šéf SPD.

Müntefering vysvětlil s ohledem na spolkový sjezd v Karlsruhe, že by tam ještě mělo jít jen o otázku souhlasu nebo odmítnutí žádoucí koaliční smlouvy: „Pozměňovací návrhy nebudou možné. Budeme to muset vyjednat tak či tak předem.“ Müntefering v této souvislosti potvrdil, že bude chtít na sjezdu také mandát pro sebe, aby vstoupil do kabinetu jako ministr práce a jako vicekancléř.

„Jevilo se mi to jako pomatené“

Přes Münteferingův apel na semknutost se ve straně zvedla kritika. Odcházející ministryně pro rodinu Renate Schmidtová si drastickou formou stěžovala, jak Müntefering dosavadní ministryni informoval o ztrátě jejího úřadu ve velké koalici. O způsobech, jakým Müntefering a spolkový kancléř Gerhard Schröder (SPD) vybírali osm sociálně demokratických ministrů, řekla Schmidtová novinám „Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung“: „Jevilo se mi to, když to řeknu mírně, jako pomatené. Oběma dotyčným jsem to také řekla, že to podle mne není v pořádku, abychom se k sobě takhle chovali.“ Schmidtová dodala, že je tím pro ni věc vyřízena.

Že se s ní jako s ministryní nepočítá, to se dozvěděla z jednoho telefonického rozhovoru. „Zavolala jsem Heidemarii Wieczorek-Zeulové a ta mi řekla, co se rozhodlo, to bylo pár minut před zasedáním předsednictva.“ Před tím jí však netelefonoval nikdo z těch, kdo „vybíral osobnosti“. Přihodilo se to nejen jí, nýbrž i dalším ministrům, opouštějícím své úřady (Otto Schily, Peter Struck, Edelgard Bulmahn, Wolfgang Clement).

Po nominaci Matthiase Platzecka na nového předsedu SPD se mezitím vyslovili první sociálně demokratičtí poslanci pro kandidaturu braniborského premiéra na kancléře ve volbách v roce 2009. „Teď jde o velkou koalici, ale pak bude Platzeck jistě tím, kdo na takovou funkci připadá v úvahu“, řekl spolkový poslanec za SPD Martin Dörman novinám „Bild“ v reakci na možnou kandidaturu Platzecka na kancléře. Siegmund Ehrmann, jeden z mluvčích SPD tento útok podpořil také. Platzeck je prý „charismatickou vůdčí osobností“, řekl Ehrman novinám.

Spiegel online, 5. 11. 2005

Originál Müntefering kritisiert geschwätzige Genossen přeložil Milan Neubert