Berlínský vládní starosta Klaus Wowereit si dále stojí za svým odhadem, že by po roce 2009 mohla být možná koalice SPD a Levicové strany i na spolkové úrovni. V posledních dnech se zvedla prudká kritika především z vlastních řad, po které Wowereit rudo-rudo-zelenou koalici zpochybnil. Přesto teď politik SPD dodal: Díky dynamickým změnám německé politiky nikdo nemůže správně posoudit, jak se situace v dalších letech vyvine, řekl novinám Tagesspiegel“.
V nedělním vydání Wowereit varuje před „tabuizací“ – to je podle něj „starý princip, který jsme v Berlíně měli roky“. Tam nedokázala velká koalice řešit problémy; naproti tomu prosadil současný rudo-rudý senát (berlínský zastupitelský orgán – pozn. překl.) „naléhavé nutné strukturální změny, a to i proti své vlastní klientele“. Wowereit navíc kritizoval způsob boje proti svazku PDS a WASG: je třeba se s jejich stanovisky vypořádávat věcně, evidentně nelze získávat zpět zklamané voliče, když „se jen Levicové straně a jejím osobnostem nadává“. To že kancléř v nadcházejících volbách bojuje se Zelenými o vlastní většinu a že vylučuje koalici s Levicovou stranou, to je „zcela v pořádku budu to bez nějakých vytáček podporovat“.
Mezitím předhodil spolkový kancléř Gerhard Schröder Levicové straně, že již svým názvem uvádí voliče v omyl. U „údajné levice“ se podle něj ve skutečnosti jedná o „kvítka z pravé žumpy“, řekl na sobotním sjezdu brandenburské SPD. Jako příklad označil plánovanou zahraniční politiku Levicové strany a volebnímu lídru Oskaru Lafontainovi opětovně předhodil používání pojmu „Fremdarbeiter“. Navíc kritizoval i Wowereitovo stanovisko: jeho reakce jsou „rozhněvané, ale patří ke svobodné diskusi ve straně“, tolik prohlásil Schröder v interview pro ARD. Vedení SPD zastává v této otázce rozhodně zcela jiný postoj než Wowereit.
Frustrace jako hlavní motiv voličů Levicové strany
Levicová strana Schöderovy výtky ostře odmítla. „Podsouvat nám podobnost stanovisek s nacisty, to je prostě nestoudné“, řekl spolkový volební lídr Bodo Ramelow v jednom rozhlasovém interview, „zdá se, že je kancléř blízko k šílenství“. Schröder zjevně ztratil v Německu politickou orientaci.
Volební průzkumy dávaly sice Levicové straně v posledních dnech mezi 9 a 11 procenty. V průzkumu agentury Emnid pro zpravodajské vysílání N24 však Levicová strana dosáhla 13 procent a polepšila si o jedno procento. Téměř polovina Němců si však podle tohoto průzkumu není jista, komu by měla svůj hlas dát.
Podle průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění Forsa poškodilo značně Angelu Merkelovou, kandidátku CDU na kancléře, odmítnutí druhého televizního duelu a její chybná záměna hrubých a čistých mezd. Za hlavní motiv pro volbu Levicové strany je podle ústavu Forsa zklamání z etablovaných stran. 74% jejích potenciálních voličů to označilo za nejdůležitější důvod.
Peer Steinbrück, politik SPD, vyzval sociální demokraty, aby vůči Levicové straně postupovali věcně. „Jejich návrhy vedou do minulosti. V konečném důsledku se Lafontaine a Gysi zbavují reality a slibují návrat ke strukturám, které už nejsou financovatelné“, řekl pro noviny „Berliner Zeitung“. Koalice s Levicovou stranou nepřichází pro Steinbrucha – rovněž střednědobě – vůbec v úvahu: „To by SPD rozdělilo“. Současně varoval svou stranu před touhou po opozici. SPD se musí „stále obnovovat, aby byla na výši doby, ale prosím pěkně, ve vládě“.
„Opozice je hnůj“
Na otázku, zda dává přednost velké koalici před společnou opozicí se Zelenými, odpověděl Steinbruch, že to Franz Müntefering kongeniálně shrnul: „Opozice je hnůj. Mohu to jen potvrdit.“ Steinbruch byl až do zemských voleb 22. května 2005 ministerským předsedou v Severním Porýní – Vestfálsku a byl pak vyměněn Jürgenem Rüttgersem (CDU).
Rovněž Wolfgang Clement (SPD) je otevřen velké koalici, svazek s Levicovou stranu však naproti tomu kategoricky vylučuje. „To by pro mne znamenalo, že byl překročen Rubikon, a to jak lidsky, tak politicky. To už by pak nebyla moje SPD, kdyby k něčemu takovému došlo. To se ale nestane“, řekl v jednom rozhovoru.
Také předseda duryňské SPD Christoph Matschie varoval sociální demokraty před obratem vlevo. I v době po spolkovém kancléři Schröderovi by měla SPD spojovat hospodářský rozum se společenskou vyvážeností. Levicová strana je podle něj populistická a slibuje nezaplatitelné dobré skutky, které se „už vůbec nikdy“ nemohou podařit, řekl Matschie novinám „Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung“ a kritizoval Wowereitem nastartovanou debatu, která SPD škodí. „Otočit se teď doleva by byla tragická chyba. To by nás marginalizovalo“, tolik Matschie.
Fischer nadává do „populistického bláznovství“
Nejednotni v přístupu k Levicové straně jsou také Zelení a odbory. Zelený volební manažer Fritz Kuhn řekl, že rudo-rudo-zelená koalice „se nám nevejde do tašky“. Místopředseda frakce Zelených Hans-Christian Ströbele to vidí pro období po spolkových volbách shodně, ale nechce se na delší období vymezovat: „To se nedá na celou věčnost vyloučit, pokud by se Levicová strana etablovala.“ Ministr zahraničí Joschka Fischer sáhl po ostrých slovech: Gysi a Lafontaine by „nanejvýš odevzdali populistické bláznovství na dvoře pak vládnoucích konzervativců a neoliberálů“.
Michael Sommer, předseda německého odborového svazu, chce poměřovat Levicovou stranu „stejnými měřítky jako všechny demokratické strany“. Nachází tam spoustu odborových požadavků; otázkou však je, co by se z toho dalo realizovat. „“Levicová strana je demokratickou stranou, když odhlédnu od několika stalinistů“, tolik Sommer pro „Welt am Sonntag“. Podobně se již dříve vyjádřili šéf IG-Metal Jürgen Peters a Frank Bsirke z odborů služeb Ver.di.
Ostrá kritika naproti tomu přišla od Hubertuse Schmoldta. Šéf chemických odborů IG BCE řekl, že Levicová strana hájí „politické recepty sedmdesátých let“ a že proto nemůže „být vážně branou alternativou pro pracující a pro odbory“.
Spiegel online, 6. 8. 2005
Originál Wowereit hält an rot-roter Vision fest pro potřeby SDS přeložil Milan Neubert