Skutečným odpůrcem ODS není ČSSD, ale KSČM

Autor: Vojtěch Filip <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 29. 11. 2005

Rozhovor Haló novin s předsedou ÚV KSČM Vojtěchem Filipem

Při víkendovém kongresu ODS v Brně se často mluvilo o KSČM. Nejde jen o různá vystoupení, strašící komunistickým nebezpečím, dokonce v usnesení kongresu - K záležitostem národní politiky, se KSČM dostala do čtyř z pěti bodů této části usnesení. KSČM bude dokonce figurovat i ve volebním klipu ODS. Co tomu velkému zájmu říkáte?

Je evidentní, že média sice vytvářejí prostředí, v němž jde o souboj občanských a sociálních demokratů, ale ve skutečnosti nejsilnější pravicová strana nevidí problém v ČSSD, ale vidí problém ve skutečné levici - a to je KSČM. Takže pokud jejich analytici něco připravovali, tak jejich analýza je podle mého soudu pravdivá, protože my jsme skutečným odpůrcem ODS a my jsme skutečnou alternativou Modré šance.

A jak se díváte na výhrůžky, kdy ODS straší občany České republiky komunistickým nebezpečím? Čeho by se lidé měli bát?

Myslím si, že ono strašení je předvolební rétorikou. Lidé už za 16 let pochopili, že KSČM není politickou stranou, které by se měli bát. Znají nás z obcí a měst, ať už z funkcí zastupitelů, starostů nebo primátorů, znají nás z práce v krajských zastupitelstvech, znají náš poslanecký klub ve sněmovně i naše senátory. Znají i naše europoslance. Jsem přesvědčen o tom, že jsme racionální politickou stranou, které se není třeba bát a jejíž program je třeba studovat.

Předseda ODS Mirek Topolánek si vytkl za cíl vrátit se po osmi letech do vlády. Byl by rád, aby jeho strana vyhrála parlamentní volby v červnu příštího roku se ziskem 36 procent hlasů. Smělé, což?

Já si myslím, že pan Topolánek vychází z toho, že k volbám přijde zase málo lidí. A bude lidi od voleb odrazovat, protože jeho věrní voliči mu mohou vytvořit 36 procent. Ale pokud přijde k volebním urnám v červnu nadpoloviční většina občanů České republiky, tak těch 36 procent mít nemůže.

Občanští demokraté si na kongresu v Brně slíbili, že už nebudou arogantní, ale jen slušní. Jako místopředseda sněmovny slyšíte při každém plénu jejich nevybíravé útoky na kohokoli. Někteří ve svých proslovech předčí i někdejší Sládkovy republikány. Věříte, že se po víkendu změní?

Já nevěřím, raději si ověřuji. Takže to, zda se ODS stane slušnou politickou stranou, si budu teprve ověřovat. Ale žel ze zkušeností, které mám, tak podle mě část politiků ODS nebude schopna tento slib dodržet.

ODS se rozhodla před volbami vytáhnout sociální témata. Třemi pilíři reforem tlustá peněženka pro každého má být státem zaručený příjem ve výši 6000 Kč, a tím zrušení většiny sociálních dávek (dětské přídavky, podpora v nezaměstnanosti, doplatky do životního minima atd.), rovná 15% daň, rovný důchod ve výši 20-25 procent průměrné mzdy...

Rovný důchod by znamenal snížení současné garantované výše starobních penzí o 50 procent. To je něco strašného.

Mě zajímá váš názor na myšlení ODS, která se najednou soustřeďuje na sociální témata.

Už jednou tady někdo mluvil o tom, že průměrný plat bude v určitém okamžiku 20 tisíc. A říkal to ještě před hodně dlouhou dobou, a pořád to ještě není pravda. Takže já si myslím, že je to přesně o rétorice ODS. Je to bohužel lákání voličů. Ale skutek utek.

Občanští demokraté jdou dokonce ve slibech tak daleko, že prý díky jejich reformám už po roce vlády ODS najde práci 100 tisíc nezaměstnaných...

Tomuto údaji nemohu uvěřit ani náhodou, protože reformy tak, jak se jimi zabývali naši analytici a jak se jimi zabývali i analytici odborů, docházejí spíše k závěru, že by se při vládnutí ODS nezaměstnanost zvýšila.

Myslíte si, že je vůbec možné garantovat lidem určitý příjem a zrušit mnohé sociální dávky?

Jsem přesvědčen o tom, že to chtějí skutečně zavést, a tak další skupině lidí snížit jejich příjem na oněch šest tisíc z jejich současných osmi nebo deseti tisíc korun měsíčně.

Jsou lidé tak hloupí, aby na to naletěli?

Doufám, že občané naší země jsou dostatečně inteligentní, aby ODS neuvěřili. Jen je potřeba, aby svůj postoj - důvěru či nedůvěru - vyjádřili tím, že v červnu přijdou k volbám. Ta část občanů, kterým to vyhovuje, což je zhruba do deseti procent české populace, k volbám určitě přijde. A bohužel při třicetiprocentní volební účasti, to dělá 30 procent pro ODS. To je ten hlavní problém. Tady bych chtěl odkázat na zcela nelogický výsledek krajských voleb na Slovensku, kdy slovenská pravice vyhrála jen díky tomu, že k volbám přišlo 18 procent voličů. Znamená to tedy, že přes 80 procent lidí nemá vůbec důvěru v celou politickou scénu. Pokud nepřijde přes 80 procent lidí k volbám, tak samozřejmě může vyhrát kterákoli politická strana.

Jakou taktiku zvolí před volbami v červnu 2006 KSČM?

Máme vlastní politický program Naděje, který je určitě lepší, než je Modrá šance.

Téměř všechny politické strany už odstartovaly předvolební kampaň, představily své krajské lídry. Kdy se k tomu chystá KSČM?

My odstartujeme volební kampaň určitě po lednovém zasedání ÚV KSČM, kdy budou hotové kandidátní listiny. Dnes ještě probíhají okresní konference, proběhnou krajské rady a krajské nominační konference. A v lednu začneme náš volební rok.

Není to pozdě?

Myslím si, že je potřeba připravit spíše kvalitní program a kvalitní lidi, než spěchat. Už existuje od Jana Ámose Komenského velice poučné heslo - Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest .

Haló noviny, 29. 11. 2005, Marie Kudrnovská