Pravicoví extremisté začali hlídkovat v ulicích Orlové

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 03. 12. 2005

ORLOVÁ (Karvinsko) - Asi dvacet pravicových extremistů z hnutí Národní odpor Slezsko Orlová ustavilo hlídky, jež budou monitorovat bezpečnostní situaci v Orlové-Porubě na Karvinsku. Ve čtvrti byl dříve zaznamenán zvýšený počet krádeží a loupeží.

Samozvaní ochránci chtějí dohlížet na pořádek a případné viníky předat policii. Počínání extremistů, které je zaměřeno proti Romům, bude sledovat zvýšený počet policistů, aby zabránili případným násilnostem.

„Chceme projevit nesouhlas s fungováním městského aparátu, státní a městské policie v této oblasti,“ řekl na tiskové konferenci jednatel hnutí, který se odmítl představit. Uvedl, že ve čtvrti byli přepadáváni starší spoluobčané a rozkrádány kovy. „Je vyvíjen neustálý nátlak na mladší spoluobčany ze strany romských obyvatel, například před základní školou,“ dodal s tím, že hlídky budou v ulicích minimálně celý prosinec.

Mluvčí karvinské policie Stanislav Sobol novinářům řekl, že policisté budou monitorovat každou hlídku extremistů. V ulicích Orlové podle něj nyní hlídkuje asi 15 městských strážníků a asi 50 policistů. Od začátku roku bylo podle něj zaznamenáno 30 loupežných přepadení, což je proti loňsku nárůst o dva tři skutky.

Starosta Orlové Vladimír Farana s akcí extremistů nesouhlasí. „Za poslední tři týdny se tu podle policejních statistik žádné přepadení nestalo. Pachatelé, kteří to dříve dělali, jsou ve vazbě a od té doby se nestalo nic. To, co tady dnes probíhá, je směšné a zbytečné,“ uvedl. Za zbytečnou akci označila také romská poradkyně Městského úřadu v Orlové Jiřina Kubátová. „Rozdmýchá to nepříjemnosti. Jsme ve styku s Romy velmi často. Místní Romové toto nedělají,“ řekla.

Romové se k situaci nechtěli vyjádřit. „Nevím nic o zvýšené kriminalitě, protože já jsem většinou v práci. Ale to, co se tu děje, za to může starosta Orlové. Tolik baráků se tady zlikvidovalo a všecko to nacpali sem. Doporučil bych mu, aby on tady bydlel a my slušnější Romové bychom bydleli jinde,“ řekl novinářům jeden starší Rom.

Ve čtvrti se asi před 14 dny objevila petice za zřízení policejní stanice v Orlové-Porubě. Podpořilo ji už na 500 lidí. „Je to horší než to bylo, zhoršilo se to, co sem přišli Romové z Bohumína,“ komentovala situaci ve čtvrti trafikantka Denisa Szturcová. Podle starosty se o zřízení policejní služebny jedná dlouho, ale problém velkého procenta romských obyvatel její zřízení nevyřeší.

ČTK, 3. 12. 2005