Pomoc afghánské revoluci

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Zdroj: Rudé právo, Vydáno dne: 27. 12. 2005

Kábul 28. prosince (zr) - „Vzhledem k pokračujícímu a rostoucímu vměšování a provokacím vnějších nepřátel Afghánistánu a v zájmu ochrany výsledků dubnové revoluce, územní celistvosti, národní nezávislosti a zajištění míru a bezpečnosti se vláda Afghánské demokratické republiky v souladu se smlouvou o přátelství, dobrých sousedských vztazích a spolupráci z 5. prosince 1978 obrátila na Sovětský svaz s naléhavou žádostí o poskytnutí okamžité politické, morální a hospodářské pomoci včetně pomoci vojenské, o níž vláda Afghánské demokratické republiky v minulosti vládu Sovětského svazu již nejednou žádala. Vláda SSSR žádosti afghánské strany vyhověla.“ Uvádí se to v prohlášení vlády ADR vysílaném v pátek kábulským rozhlasem.

V pátek bylo v Kábulu rovněž oznámeno složení revoluční rady a vlády ADR. Novým generálním tajemníkem ÚV Lidové demokratické strany Afghánistánu, předsedou revoluční rady a vlády ADR se stal Babrak Karmal. Členy revoluční rady se kromě Babraka Karmala stali Asadolláh Sarvárí, ve funkci místopředsedy rady, brigádní generál Abdal Kádir, Ul Agha, podplukovník Muhammad Aslam Vatandžar, Núr Ahmad Núr a Sultán Alí Kištmand.

Nové vedení se přihlásilo k idejím dubnové revoluce, kterou chce v další činnosti rozvíjet ku prospěchu afghánského lidu.

Rudé právo, 29. prosince 1979


Pohled na válku v Afghánistánu očima vojáků ZDE.