Novoroční projev předsedy vlády 1. 1. 2006

Autor: Jiří Paroubek <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 01. 01. 2006

PRAHA - Předseda vlády Jiří Paroubek vystoupil před diváky parlamentní televize 24cz s novoročním projevem. ČTK vydává jeho plné znění:

Vážení a milí spoluobčané, dámy a pánové,

poprvé v roli premiéra mám možnost pozdravit Vás s novým rokem. Mám z toho velkou radost, ale i trochu rozpaků. Po pravdě řečeno z těch oficiálních novoročních projevů, kdy se předůležitě bilancuje mi často naskakuje husí kůže. Má to své zaběhnuté klišé, jako diplomatický přípitek, či nekrolog a mluví se tak hlubokomyslně, jako bychom zestárli, ne o rok, ale snad o celé století. Proto, když teď společně nahlížíme do kolébky slavného novorozence jménem „2006“ a zamýšlíme se jaký as bude, ušetřím Vás dlouhých řečí. Ostatně už jsem řekl, že je slavný a jsem přesvědčen, že slavný bude. Tedy tak, jako je slavný obyčejný lidský život.

Jsem pevně odhodlán a považuji to za reálné, abychom k tomu vytvořili lepší ekonomické podmínky. Proti profesionálnímu opatrovnictví ekonomů, kteří opět přibrzďují, věřím, že pětiprocentní růst ekonomiky udržíme a na této bázi citelně zvýšíme životní úroveň. Považuji za nutné, aby se tomuto rychlému tempu přizpůsobil růst reálných mezd, ovšem i penzí. Vláda vytváří takové investiční a exportní šance, že ať už volby dopadnou jakkoliv, průměrná mzda překročí kdysi planě slibovanou bájnou hranici 20 tisíc korun. Ujišťuji Vás, že na tuto mzdovou kartu si můžete klidně vsadit. To není hazard, naše členství v Unii se zúročuje, v získávání zahraničních investic, včetně příspěvků z Unie budeme usilovně pokračovat. Neslibuji žádná daňová kouzla, ale více i kvalifikovanější a lépe placené, ovšemže poctivé práce. V této éře informací roční ekonomická prognóza nemusí mít velkých odchylek, takže mému optimismu můžete věřit. Přispět ale musíme všichni.

Poněkud obtížnější to bývá, pokud jde o předpovědi společenské. Ale i zde chci vyjádřit rozhodnou vůli k zásadnímu pokroku. Především pokud jde o vymýcení jedovatého býlí korupce. Hesel, slov a slibů bylo přespříliš. Nyní jde o to, abychom konkrétními opatřeními v legislativě, v policii i soudnictví inteligentně připravili razantní výpad do řad korupčníků. Nedejme se zmást výtečníky, co křičí „chyťte zloděje“, všemi těmi pány Krejčíři a mafiány, kteří se senzacechtivými jednotlivci v médiích fabrikují falešné korupční veleaféry až na pokraj otřesení státní stabilitou.

Vzpomeňme, jak v tomto směru oslnivě vystupoval a poučoval pan Kožený i s jeho známými politickými oporami. Pan Kožený už konečně sedí a vláda se nesmí bát zaútočit na ty další. Ovšem zcela konkrétně. Chci na tomto poli postupovat s novou razancí a zcela neúprosně. Současné rozbujelé finanční podvodnictví se sbližuje s organizovaným zločinem, který dále rozšiřuje též svůj temný byznys v drogách a prostituci. Jde mi o nové účinné zásahy do celé organizační i kádrové struktury policie i justice s ambicí dosáhnout konečně rozhodný zlom. Musíme naši zemi očistit od kriminálních živlů a jejich podhoubí.

Republiku musíme taky ochránit před nebezpečím terorismu. Chci výrazně zaktivizovat příslušné složky tajných služeb i bezpečnostních sborů. Ovšem budu klást nové nároky i na naši zahraniční politiku, protože boj s terorismem to nejsou především tajné služby, ale řekl bych, že daleko více diplomacie a mezinárodní spolupráce.

Tato mezinárodní spolupráce rozhodně bude světlým bodem celého našeho nového roku. Je to mé pevné přesvědčení realisticky opřené o naše členství v Evropské unii. Euroskeptičtí hrobaři, kteří tak horečně mudrovali kolem problémů francouzského referenda, dnes nakonec mlčí. Kolik oni by asi svou politikou dokázali získat peněz od EU? Také těch 90 miliard? Vedle úspěšného schválení rozpočtu bychom mohli poukázat na celou řadu plodných summitů jako EU - Čína, EU - Rusko, EU - Ukrajina, další intenzivní přístupová jednání, nové vnitřní dohody i reformy. Je to nesmírně dynamický, bohatě životaschopný vývoj a jak bych při dnešní příležitosti chtěl zdůraznit, vývoj plný mezinárodního porozumění, skutečného lidského přátelství. Proto z celého srdce pozdravuji a přeji šťastný rok také našim evropským spoluobčanům.

Takže šťastný a veselý nový rok všem u nás v Česku.

ČTK, 1. 1. 2006, Jiří Paroubek