V Ústí se sešly desítky zastánců zachování limitů těžby uhlí

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 10. 01. 2006

ÚSTÍ NAD LABEM 10. ledna (ČTK) - V Ústí nad Labem se dnes sešly desítky zastánců zachování limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. V rámci veřejného projednávání územního plánu Ústeckého kraje se lidé mohli vyjádřit kromě jiného k variantám plánu, z nichž první počítá se zachováním limitů, druhá s prolomením.

Z dosavadního vyjádření některých zastupitelů kraje vyplývá, že členové ODS jsou spíše pro zachování limitů. Naopak pro další těžbu uhlí v regionu je například Jaroslav Foldyna z ČSSD nebo Vlastimil Balín z KSČM. ODS má v zastupitelstvu většinu.

Vláda se bude při svém rozhodování údajně řídit názorem občanů kraje. Hejtman Jiří Šulc (ODS) dnes zdůraznil, že zastupitelé budou hlasovat až po vyjádření ministerstev k věci. „Pan premiér (Jiří Paroubek) se nemůže zprostit své zodpovědnosti,“ uvedl. Zastupitelé by měli hlasovat o územním plánu v závěru letošního roku, nebo na začátku roku 2007.

Návrh územního plánu představili jeho zpracovatelé, kteří doporučují zastupitelům schválit variantu se zachováním limitů. Připomněli, že usnesení o územních limitech přijala vláda v roce 1991. „Těžba v lomu ČSA by skončila v roce 2017 a pod zemí by zůstalo 255 milionů tun uhlí,“ uvedl hlavní projektant Karel Beránek. Kvůli ukončení těžby by podle něj o práci přišlo asi 1600 lidí.

Prolomení limitů, s nímž počítá státní energetická koncepce z roku 2004, by ohrozilo existenci Horního Jiřetína a Černic, kde žije asi 2000 lidí. „Dotklo by se i dalších obcí na Mostecku včetně města Litvínov,“ uvedl Beránek. Při dalším rozšiřování těžby by se podle něj dobývací prostor rozšířil až před chemické závody u Litvínova. „Ohrožení sídelní struktury je v rozporu se zadáním návrhu územního plánu, proto druhou variantu nedoporučujeme,“ dodal.

Uhlí pod zemí by podle Beránka mohlo sloužit jako dlouhodobá rezerva. „Jednou by třeba byla vytěžena, ale technologií, která by neohrožovala sídla,“ dodal.

K návrhu územního plánu se do 9. února mohou vyjádřit státní orgány, obce, podnikatelé i soukromníci. Námitky zpracují překladatelé do souborného stanoviska.

Šulc řekl, že zastupitelstvo nemůže schválit plán bez souhlasu dotčených státních orgánů. „Předpokládáme, že ministerstvo životního prostředí bude pro neprolomení limitů. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu pro prolomení. Rozhodčím orgánem bude ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedl Šulc.

„Nevidím důvod, proč nadále devastovat sever Čech,“ řekl ČTK. Dodal, že je nejvyšší čas, aby se představitelé kraje sešli se zástupci vlády a společně řešili problém těžby uhlí vůbec a také plán společnosti ČEZ, která zveřejnila záměr obnovy tepelných elektráren.

Pro zachování limitů jsou i oba náměstci hejtmana Radek Vonka (ODS) a Petr Fiala (ODS). Radní Jan Kubata (ODS) ČTK řekl, že zatím nemá dostatek informací k problému. „Nevidím ale důvod, proč by se měly limity prolomit,“ řekl. ODS má v zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

K prolomení se nechtěl zatím vyjadřovat radní Pavel Kouda (ČSSD). Zastupitel Vlastimil Balín (KSČM) ČTK řekl, že by bylo chybou nedokázat využít zásoby uhlí. „Převládnout by měl racionální přístup a záležitost obce a náhrady vůči jejím občanům by již pak měli řešit těžaři,“ uvedl.

Pokračování těžby znamená podle zastupitele Jaroslava Foldyny (ČSSD) hospodářský růst kraje. „Zastavení těžby by zvýšilo již tak vysokou nezaměstnanost na Mostecku a z Horního Jiřetína by se stejně stal skanzen,“ uvedl. Upozornil, že názor opoziční ODS se může po volbách změnit.

Vláda bude při rozhodování respektovat stanovisko občanů Ústeckého kraje, vyplývá z prohlášení, které na začátku ledna zveřejnili premiér Jiří Paroubek a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Do Ústí přijelo asi 100 obyvatel Horního Jiřetína. Stejně jako členové ekologického sdružení Hnutí Duha vyjadřovali svou podporu zachování limitů. „V Ústeckém kraji výzvu za zachování limitů podpořilo zhruba 120 obcí a měst, dalších 8000 osob ji podpořilo v rámci České republiky,“ řekl ČTK Petr Holub z Hnutí Duha.

K plánu se písemně vyjádří odboráři Mostecké uhelné společnosti. „Rozhodně se zruší víc míst, než je uvedeno v plánu. Podle našich odhadů přijde o práci asi 4000 lidí. Petici pro zachování těžby podepsalo přes 3000 osob,“ řekl novinářům odborový předák MUS Vlastimil Waic.

Se žádostí o přehodnocení limitů se odboráři už dříve obrátili otevřeným dopisem na premiéra. Paroubek v odpovědi připustil, že vzhledem k rostoucím cenám nerostných surovin je vhodné o prolomení limitů v severočeské hnědouhelné pánvi uvažovat, připomněl Waic.

ČTK, 10. 1. 2006, FIR